banner461

Avanos İYİ Parti'den 5 Aralık Kadın Hakları Günü mesajı

Avanos İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayla Artukoğlu, 5 Aralık Kadın Hakları Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

banner15
Avanos İYİ Parti'den 5 Aralık Kadın Hakları Günü mesajı
05 Aralık 2022 Pazartesi 15:58

banner134

Avanos İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayla Artukoğlu açıklmasında şunları ifade etti;

"5 Aralık Kadın Hakları Günü, Türk kadınlarının verdiği var olma mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetin kurucu iradesi ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün, dünyanın birçok ülkesinden önce 1934'te kadınlara tanıdığı bu hakla kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğu bir toplumun temelleri atılmıştır.
Cumhuriyet'in 1923'te ilanından sonra ilk kez 1930 yılında belediye seçimlerinde "seçme hakkı" verildi kadınlara, kadınlar ilk kez oy kullandı.
1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılarak kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Kadınların hem oy kullanıp hem aday olabildiği yıl 1935- 5. Dönem TBMM seçimleridir. 17 kadın milletvekili seçilmiş, ara seçimle 18 temsil hakkı elde edilmiştir.
88 yll sonra bugün;
Yıl 2022, kız çocukları eğitimde eşit avantaja sahip değil, yetişkin olmadan evlendiriliyor.
Yıl 2022, kadın cinayetlerinde ve kadına şiddette ülkece dünyada üst sıralardayız.
Yıl 2022; hâlâ Türkiye'nin özellikle kırsal kesimlerinde kadının adı yok, kadın evde işci geliri yok, tarlada tarımın kayıt dışı işçisi yine geliri yok, yıl 2022, hâlâ kadın istihdamı erkeğe göre cok daha az.

Yıl 2022, kadınlar hâlâ eşit ise eşit ücret istiyorlar.
Yıl 2022, hâlâ kadınların sorunlarını kadın karar vericilerden çok erkekler karar vericiler tartışıp çözüme yine erkekler karar veriyor.
Yıl 2022; hâlâ kadınlar gelir düzeyi yüksek veya düşük olsun her an her yerde, evde, iş yerinde, otobüste, sokakta mobing ve tacize maruz kalıyor.
Yıl 2022, hâlâ Türkiye'nin çözüm bulması gereken en önemli meselelerinden biri Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği.
Kadınların sorununu öncelikle kadınlarla konuşup kadınlarla aşacağız. Kadının eğitimsizliğinin, yok sayılmasının, öldürülmesinin çözümünü erkeklerle konusup toplumun her kesimiyle birlikte çözeceğiz.
Erkek egemen görünen Türk siyasetinde; eşit temsil için kadın-erkek kol kola verip inanıyoruz ki beraberce savaşacağız ve beraberce başaracağız.
Kadın Genel Başkana sahip olmanın haklı gururuyla liderimiz Meral Akşener önderliğinde İYİ Parti olarak sadece sorunların tespitinde değil, çözümünde de en yüksek motivasyonla çalışmaktayız, çalışacağız."

Ayla Artukoğlu 
Avanos İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.