banner461

Bakan Fatma Şahin'den Nevşehir Açıklaması

Bakan Fatma Şahin, Nevşehir'deki engelli bakım evlerinde yaşanan iddialara ilişkin açıklamalarda bulundu.

banner15
Bakan Fatma Şahin'den Nevşehir Açıklaması
16 Ocak 2013 Çarşamba 10:24

banner134

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Nevşehir'deki engelli bakım evlerinde engellilere kötü muamele yapıldığı iddialarına ilişkin, "Görüntüler 3 yıl önce kapatılan bir kurumun görüntüleri. Kurum o görüntülerden dolayı 3 yıl önce kapatılmış" dedi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde düzenlenen "İşte Eşitlik Platformu" toplantısından ardından basın mensuplarının Nevşehir'deki engelli bakım evlerinde engellilere kötü muamele yapıldığı iddialarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Bakan Şahin, söz konusu görüntülerin yeni bir görüntüymüş gibi sunulmasından derin üzüntü duyduğunu söyledi. O kurumun, bahsi geçen görüntüler nedeniyle 3 yıl önce kapatılarak yenisinin yapıldığını ve daha sonra ajanslara tanıtıldığını belirten Şahin, engellilerin rehabilitasyonuyla ilgili üç ayrı sistemin çalıştığını, bunların ilkinin, engellilere kendileri tarafından bakılması olduğunu söyledi. 5 bin engellinin rehabilitasyonuna bizzat devlet olarak kendilerinin baktıklarını, 400 bin kişinin ailesine evde bakım ücreti verdiklerini, aktaran Bakan Şahin, yaklaşık 9 bin engelli vatandaşa da özel rehabilitasyon merkezlerinde hizmet satın aldıklarını anlattı. Şahin, özel rehabilitasyon hizmetlerinin kendileri için önemli olduğunu ve bununla ilgili bir genelge yayınladıklarının anlatan Şahin, "Bu genelgede, 'Yeni rehabilitasyon merkezi açmayacağız ve mevcut yapıyı da rehabilite edeceğiz' dedik. Şu anda bu yaşanan sorunların olmaması için önemli bir hukuki mevzuat düzenlemesi yaptık ve denetim başlattık. Daha sonra 11 özel rehabilitasyon merkezini kapattık. Görüntüler, 3 yıl önce kapatılan bir kurumun görüntüleri. Kurum o görüntülerden dolayı 3 yıl önce kapatılmış. Bu alanla ilgili yaptığımız çalışmaları tamamlayacağız. Yeni yönetmeliğimizi de önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na göndereceğiz. Biz bu işe ciddi miktarda bütçe ayırdık. Eğer burada bizim iyi niyetimizi suiistimal edenler varsa denetimlerle gerekenleri yaparız. Bu konuda bizim gösterdiğimiz standartta iş yapmayan ve bizim ayırdığımız bütçeyi engellinin yaşam kalitesini yükseltmede kullanmayanları gerekli denetimlerle kapatacağız. Engellilerin yaşam ve rehabilitasyon kalitesini çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Kaynak:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1117032&CategoryID=78 Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mükremin - 10 yıl önce
bakana sormak lazım nezaman gelmişte görmüş adı geçen bakım merkezinizn kapatıldığını