banner461

CHP'li Sarıaslan, Nevşehir ve İlçelerindeki GES'i meclise taşıdı!

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Nevşehir ve ilçelerinde kurulması planlanan Güneş Enerjisi Santrallerini (GES) Meclise taşıdı.

banner15
CHP'li Sarıaslan, Nevşehir ve İlçelerindeki GES'i meclise taşıdı!
24 Mart 2022 Perşembe 18:45

banner517
banner134

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan yaptığı açıklamada; "Nevşehir ve ilçeleri Güneş Enerjisi Santrallerinin (GES) kurulması açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. Yenilenebilir enerji sistemlerinin yaygınlaştırılmasının çiftçimize, sanayicimize, esnafımıza, vatandaşlarımıza ve dolayısıyla ülkemiz ekonomisine sunacağı ciddi katkı yadsınamaz bir gerçektir." dedi.

CHP'li Sarıaslan, Nevşehir ilimizde ve ilçelerinde önümüzdeki süreçte Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapılıp yapılmayacağını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yazılı olarak cevaplandırması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasa’nın 98.  TBMM İç Tüzüğünün 96. ve 99. Maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 21.03.2022

Av. Faruk SARIASLAN

Nevşehir Milletvekili

Dünyada petrol ve kömür rezervlerinin giderek azalması, doğalgazın da kısıtlı olması nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep giderek artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreye olumsuz etkileri diğer enerji kaynaklarına göre daha azdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetleri fosil kökenli yakıtlara göre daha azdır, yenilenebilir olduklarından dolayı kolay tükenmezler ve çevre ve insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmazlar.

Seçim bölgem Nevşehir ve ilçeleri Güneş Enerjisi Santrallerinin (GES) kurulması açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. Yenilenebilir enerji sistemlerinin yaygınlaştırılmasının çiftçimize, sanayicimize, esnafımıza, vatandaşlarımıza ve dolayısıyla ülkemiz ekonomisine sunacağı ciddi katkı yadsınamaz bir gerçektir.

Bu bağlamda;

  1. Nevşehir ilimizde ve ilçelerinde önümüzdeki süreçte Güneş Enerjisi Santralleri (GES) yapımı planlanmakta mıdır? Planlanmakta ise bu santraller hangi bölgelere, ne zaman yapılacaktır?
  2. Acıgöl ilçemizde Acıgöl Belediyesi’nin projeleri kapsamında yapılmasıplanlanan veyılda 3.052.973 Kwh elektrik üretmesi öngörülen (GES) Güneş Enerjisi Santrali’nin yapımına başlanmamasının gerekçeleri nelerdir?


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.