banner461

CHP'li Tezcan: "Camiye, Kışlaya, Okula ve adliyeye siyaseti sokmayın"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Nevşehir’de referandum çalışmalarını değerlendirdi. Tezcan, Nevşehir ve ilçelerinde yaptıkları çalışmalarda yüksek oranda bir hayır oyunun çıkacağına inandıklarını belirtti.

banner15
CHP'li Tezcan: "Camiye, Kışlaya, Okula ve adliyeye siyaseti sokmayın"
05 Mart 2017 Pazar 14:30

banner517
banner134
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Camiye, Kışlaya, Okula ve adliyeye siyaseti sokmayın" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Nevşehir’de referandum çalışmalarını değerlendirdi. Tezcan, Nevşehir ve ilçelerinde yaptıkları çalışmalarda yüksek oranda bir hayır oyunun çıkacağına inandıklarını belirtti.

16 Nisan’a kadar vatandaşın ayağına gideceklerini ve anayasa değişikliği ile ilgili her şeyi anlatmayı sürdüreceklerini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, Nevşehir halkının büyük bir çoğunluğunun tek adam rejimini istemediğini ve meclisine sahip çıktığını da ifade etti.

Tezcan, “Referandum çalışmaları çerçevesinde Nevşehir’de güzel bir çalışma yaptık. Buradan Yozgat’a geçeceğiz. Nevşehir’de Kozaklı ve Avanos ilçeleri ile çevrelerindeki beldelerde referandum çalışmasında bulunduk. Öncelikle şunu söyleyeyim Nevşehir’de vatandaşlarımız tek adam rejimine dur deme konusunda kararlı. Vatandaş bu konunun bir siyasi konu değil, doğrudan ülkenin geleceğiyle ilgili bir rejim sorunu olduğunu gayet iyi bir şekilde anlamış ve kavramış durumda. Demokratik rejimden vazgeçmeyen bir karalılık içerisinde vatandaşlarımız. Bu bizi mutlu etti. 16 Nisan’a kadar tek tek vatandaşın ayağına gideceğiz. Anayasa değişikliğinin içeriğinin büyük bir özenle gizlenmeye, Vatandaşa anlatılmamaya çalışıldığını görüyoruz. Bugün evet demenin serbest, evet demenin bütün devlet imkanlarıyla yapıldığı bir süreci yaşıyoruz. Hayır demenin ise yasak olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bir çok ilin Valisinin hayır kampanyasının önünü tıkamak için özel bir çaba sarf ettiğini görüyoruz. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Sonuç ne olursa olsun, hayır kampanyasının engellenmeye çalışılmasına rağmen vatandaş bir tek adam rejimini istemiyoruz diyor. Nevşehir’de biz bunu gördük. Alanda gördüğümüz en önemli husus şu; tek adamın hata yapabileceği endişesi içerisinde. Türkiye de meclisin güçlendirileceği bir sistem isteniyor. Halk meclisinden vazgeçmek istemiyor” diye konuştu.

Bakanların Almanya ve Hollanda’daki toplantılarının iptal edilmesi hususunda da konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, referandum sürecinde camiye, adliyeye, okula ve kışlaya siyasetin sokulmaması gerektiğinin altını çizerken, Almanya ve Hollanda’nın toplantıları iptal etmesine kesinlikle karşı olduklarını da belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, “Almanya ve Hollanda da hükümetin bakanlarının kampanya yapmak için gitmelerine engel olunmasına karşıyız. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Ne hükümet üyelerinin, ne de bir başkasının engellenmesine kesinlikle karşıyız. Bu sizim kampanya sürecimizi de kirletmeye yönelik bir harekettir. Almanya ve Hollanda da bu konuda Türkiye’de bizim hükümetimizle aynı durumda. Biz hangi kararda olursa olsun her görüşün özgürce ifade edilebilmesini istiyoruz. Sayın Deniz Baykal yurt dışı ziyaretini bu nedenle iptal etmiştir. 21. Yüzyılda buna tamamen karşı çıkıyoruz. Hükümetimize de bir çağrımız var. Biz buna karşı çıkarken, dışarıdaki bu uygulamaya karşı dururken içerde de hayır kampanyalarını engellemeye yönelik tutumlarından vazgeçsinler. Valiler broşür dağıtmayı, kampanya çalışması yapmayı engelliyorlar. Özellikle orta okullarda ve liselerde bölgenin AK Partili milletvekillerinin evet kampanyası yaptıklarını görüyoruz. Camiye, adliyeye, kışlaya, okula siyaseti sokmayın diyoruz. Türkiye de eğitimi doğrudan doğruya çatışmanın içerisine çekersiniz” açıklamalarında bulundu. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.