banner461

CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan, Bakan Kirişci'ye sordu

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yazılı olarak cevaplandırması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

banner15
CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan, Bakan Kirişci'ye sordu
29 Haziran 2022 Çarşamba 15:06

banner517
banner134

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, "Çiftçilerimizin Kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları sertifikalı tohumların yanlış ve kalitesiz olduğu, bu nedenle de, verim kaybı yaşadıkları ve zarar ettikleri hususunda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yazılı olarak cevaplandırması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, "Çiftçilerimizin, Kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları ve kullandıktan sonra sorun yaşadıkları, sertifikalı yanlış tohum sorununu önerge ile TBMM gündemine taşıdık." dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit KİRİŞCİ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 27/06/2022

Av. Faruk SARIASLAN

Nevşehir Milletvekili

Hacıbektaş ilçemizde yaşayan çiftçilerimizin tarafıma ilettiği bilgilere göre; Kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları sertifikalı tohumların yanlış ve kalitesiz olduğu, bu nedenle de, verim kaybı yaşadıkları ve zarar ettikleri yönündedir.

Küresel  iklim değişikliğinin etkilerinin iyiden iyiye hissedilmeye başlandığı ve kaliteli gıda üretiminin daha bir önem kazandığı günümüzde, tarım sektörünün ve bu sektörün içinde de ekonomik ve stratejik bir faaliyet alanı olan tohumculuğun önemi daha çok anlaşılmaktadır.

Sektör gelişiminin sürdürülmesi ve hedeflere ulaşılabilmesi açısından tarımsal desteklemeler ve Ar-Ge destekleri artırılarak devam ettirilmeli ve üreticilerimizin girdi maliyetlerini düşürücü tedbirler alınmalıdır. Tüm bunların gerçekleştirilmesi için ilgili mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması ve denetim mekanizmasının etkin bir şekilde işletilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda,

  1. Çiftçilerimiz, kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları yanlış sertifikalı tohumları tespit etmiştir. Yanlış tohum verilmiş çiftçilerimiz tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise, kaç çiftçimize yanlış tohum verilmiştir?
  2. Çiftçilerimize yanlış sertifikalı tohum veren Kooperatifler ve ilgili firmalar hakkında herhangi bir kovuşturma yada soruşturma açılmışmı dır?
  3. Bakanlık ve ilgili kuruluşlara güvenerek bu tohumları kullanan çiftçilerimizin yaşadığı düşük kaliteli tohum dolayısıyla ürün kaybı gibi zararları nasıl karşılanacaktır?


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.