banner461

CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan; 'Pancar Üreticisi Çözüm Bekliyor'

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'ye verdiği soru önergesi ile pancar üreticilerine yönelik sorunlarını gündeme getirdi.

banner15
CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan; 'Pancar Üreticisi Çözüm Bekliyor'
30 Kasım 2021 Salı 18:13

banner517
banner134

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'ye verdiği yazılı soru önergesi ile Nevşehirli pancar üreticilerine yönelik sorunlarını gündeme getirdi.

Milletvekili Sarıaslan; "2002'den sonra yanlış tarım politikaları sonucu oluşan kota piyasası, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ortaya yeni mağdurların çıkmasına sebep olmuştur. Nevşehir ilimizin Hacıbektaş, Kozaklı ve Avanos ilçelerine bağlı belde ve köylerinde pancarların tarlada kalmasından dolayı Pancar kotaları ile ilgili mağduriyeti yaşayan çiftçilerimizin sorununu Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye önerge ile sorduk…" dedi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

          Aşağıdaki sorularımın T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98. ve T.B.M.M. iç tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince talep ederim. Saygılarımla. 29.11.2021

Faruk SARIASLAN
 Nevşehir Milletvekili


Nevşehir ilimizin Hacıbektaş, Kozaklı, Avanos ilçelerine bağlı belde ve köylerinde pancar ekicileri pancarlarıntarlada kalmasından dolayı mağduriyet yaşamaktadır. Pancarlar, 25ila 45 gündür tarlada beklemektedir. Pancarın tarlada beklemesi fire artışına ve polar düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu da çiftçilerimizi zarara uğratmaktadır. 
Çorum Şeker Fabrikası 15.09.2021 tarihinde pancar alım sezonunu açmasına rağmen bu tarihten beri çiftçinin ürünü tarlada hasat edilmiş şekilde beklemektedir.  Çitçilerimiz Çorum Şeker Fabrikası yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerden bir sonuç alamamıştır.        

Bu bağlamda,
1-    Pancarların tarlada kalmasından dolayı mağduriyet yaşayançiftçilerimizin bu zararını karşılayacak bir destekleme yapılacak mıdır?
2-    Eğer yapılacak ise, bu desteklemeye, pancarın tarlada beklemesi ile oluşan fire artışı ve polar düşüklüğü gibi zararlareklenecek midir? 
3-    Tarım sektöründe faaliyet gösteren özel şirketlerin çiftçimizi mağdur etmesi herhangi bir yaptırıma neden olacak mıdır? 
4-    Bahse konu mağduriyetlerin oluşmaması için ne gibi önlemler almaktasınız? 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.