banner461

CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu

CHP Nevşehir Milletvekili Av. Faruk Sarıaslan, TBMM Genel Kurulunda Türkiye Ekonomisi ve Çözüm Önerileri hakkında konuştu.

banner15
CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan, TBMM Genel Kurulu'nda konuştu
18 Mayıs 2022 Çarşamba 23:03

banner517
banner134

CHP'li Nevşehir Milletvekili Sarıaslan, TBMM Genel Kurulunda Türkiye Ekonomisi ve Çözüm Önerileri hakkında yaptığı konuşmasında şunları söyledi; 
 

"Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; sizleri saygıyla selamlıyorum. 
    Türk devletinin kuruluşunun meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs Bayramı'nı kutluyorum. 
    Bugün sizlere Türkiye'nin ekonomisinin ne kadar kötü olduğunu, vatandaşın nasıl yoksullaştığını, gelir dağılımının nasıl bozulduğunu; ekonomide üreten, adaletli paylaşan değil, tüketim ekonomisi içerisinde nasıl çırpınıp durduğumuzu anlatmayacağım. Bunları her ne kadar reddetmeye kalksanız da AKP sıralarındaki milletvekillerinin tamamının bildiği kanaatindeyim. 
    Bugün dünyada ve ülkemizde, 1923-1938 yılları arasında olduğu gibi, devletin rolü yeniden dikkate alınarak yeni bir ekonomik model -21'inci yüzyılın ekonomik modeli- oluşturulmalıdır. Yeni model de hane halkının müşterekleri ve piyasaları destekleyen ekonomik bir model olarak görülmelidir. Bu model, öncelikle kamusal eğitimden sağlık hizmetlerine, yollardan sokakların aydınlatılmasına, çeşitli kamu mallarının sadece parası olanlara değil, herkese tedarik edilerek bir toplumun ortaya çıkmasına ve ekonominin gelişmesine olanak tanınmalıdır. 
    İkincisi: Aileleri güçlendiren annelik ve ebeveynlik izinleri, erken yaşta verilecek eğitimlere yapılan yatırımlar ve yaşlı insanlara yönelik bakım hizmetleri gibi önlemlerle hane halkının insanlarının bakımını sağlama konusunda oynadığı roller desteklenmelidir. 
    Üçüncü olarak müştereklerin iş birliğini, potansiyelini gözler önüne seren ve onları saldırıdan koruyan yasa ve kurumlarla müştereklerin dinamizmi açığa çıkarılmalıdır. 
    Dördüncüsü: Pazarı herkesin refahını gözeten, zehirli atıkların yasaklanmasından, şeffaf olmayan ticaretin engellenmesine, biyoçeşitliliğin korunmasından işçi haklarının gözetilmesine uzanan kurum ve düzenlemeler acilen gündeme getirilmelidir. 
    Devlet tüm iyi yardımcı aktörler gibi sahnenin ortasına çıkmalı, bu ekonomik modelde yerini almalıdır. İnsanlarımızın acil ihtiyaçlarından olan ve vazgeçemeyeceği millî ve yerli tarıma, gıda sektörüne dayalı; çatışmadan, doğayla barışık, kendi tohumunu üretecek, insanlara daha ucuz, daha kaliteli ürünler sunacak modellere geçilmelidir. Bu model üretenin de kazandığı, tüketenin de kazandığı, aracı ve tefecilerin ortadan kaldırıldığı bir model olmalıdır. 
    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bu modelin gerçekleşmesi için öncelikli koşullardan bir tanesi, bilimin ve aklın ışığında sorgulayan, soran, aklını din simsarlarına kiraya vermeyen, bilgi ve birikimini ülkenin hizmetine sunan genç nesillere ihtiyaç vardır. İkinci esas önemli koşullardan bir tanesi ise, hukukun üstün kılındığı, adalet duygusunun her bir bireye yerleştiği, insanların "Benim etkin yerlerde adamın var." dediği değil, "Türkiye'de haksızlığa uğradığımda, sadece adalet dağıtan Allah'a ve millete hesap veririm." diyen "Hukuktan başka kimseden talimat almam." diyen hâkimlere ve hukukçulara ihtiyaç vardır. 
    Sayın milletvekilleri, esas önemli olanlardan bir tanesi de eylem ve işlemlerinde, hukuk kurallarına bağlı olan, vatandaşlarına hukuk güvenliği sağlayan bir devlete ihtiyaç vardır. Bugün, üzülerek söylüyorum ki Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletinden ayrılmış, tek adam rejimine kaymıştır. Onun için de hiçbir sorun çözülememekte, çözüm de üretilememektedir. 
    Sözlerime Batı'dan, Batılı düşünürlerden örnek vererek son vermek istemiyorum çünkü Batı'dan örnek verdiğimde milliyetçi muhafazakâr kesimde dış güçler hastalığı yeniden depreşebilir; onun için, ünlü Türk düşünür Yusuf Has Hacip'in 1050 yılında yazılmış Kutadgu Bilig adlı eserinden alıntı yaparak sözlerime son vermek istiyorum. 
    Sayın milletvekilleri, bir toplumun ileriye gitmesi için, bir devletin başarılı olabilmesi için, bir devletin güçlü olabilmesi, halkının refah içerisinde yaşayabilmesi için öncelikle adalete ihtiyaç vardır. Türk devletlerinin geçmişine baktığınızda, ne zaman ki adalete sarılmış o zaman başarılı olmuşlardır. O zamanın aydınlarını, düşünürlerini dinlemişlerdir. Size şimdi Kutadgu Bilig'den bir alıntı yaparak sözlerime son vermek istiyorum. Yusuf Has Hacip, Kutadgu Bilig adlı eserinde diyor ki: "Adalete istinat eden kanun bu göğün direğidir; kanun bozulursa gök yerinde durmaz. Kanun su gibidir; zulüm ise ateş gibi her şeyi mahveder." Ülkeyi yakıyorsunuz, mahvediyorsunuz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.