banner461

Davutoğlu : Bizim Nevşehirimiz sizin New York ‘unuzdan daha Eski

Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul’da Geleceğin Şehirleri Sempozyumu’nda konuşma yaptı.

banner15
Davutoğlu : Bizim Nevşehirimiz sizin New York ‘unuzdan daha Eski
25 Aralık 2014 Perşembe 12:50

banner517
banner134
Başbakan Ahmet Davutoğlu İstanbul’da Geleceğin Şehirleri Sempozyumu’nda konuşma yaptı.

Amerika'nın New York'u varsa, bizim de Nevşehir'imiz var.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Doğal estetiği insani estetikle buluşturmamış olan bir şehir, şehir niteliği kazanamaz bence bunun en güzel misali de İstanbulumuzdur. Hiçbir yerde su ile toprak böylesine içiçe geçmiş boğaz ve Haliç üzerinden böylesine güzel buluşmuş bir mekan yoktur” dedi.


Davutoğlu, Esenler Belediyesince Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Geleceğin Şehirleri Sempozyumu”nun gala yemeğindeki konuşmasında, bir yerde süreklilik halinde bir kültürü idrak ettiği, oluşturduğu, geliştirdiği ve aktardığı zaman o milleti, o topluluğu tarihin özne yapacağını söyledi.


Bütün kadim kültürlerin, mekanla insanın buluştuğu yerde varoluşun idrak ve tarihi yansıması anlamında şehirleri kurduklarını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:


“Zamanda özellikle şehirlerin tarihi akışı bakımından 3 evre olduğunu düşünüyorum. Kadim, modernite ve küreselleşme. Şehrin geleceği dediğimizde aslında bu üçü arasındaki sürekliliği nasıl anladığımızı, nasıl yorumlamaya çalıştığımızı ifade etmeye gayret ettiğimizi düşünüyorum. Ama önce bu mekanla ilgili boyutu ve kadimle ilgili yaklaşımı ele almakta fayda var. Hem de tam da İstanbul’da ele almakta fayda var. Bütün güzel şehirlere bakın büyüleyici güzellikleri, doğal mekan ile ümran içinde oluşan şehir mekanı arasında kurduğu uyumlu ilişkide görülür.”


Başbakan Davutoğlu, şehirlerin gerçek ruhunun ancak ve ancak el etek çektiğinde gece yarısı ya da sabah güneş doğarken ya da güneş batarken görülebileceğini hissettiğini ifade ederek, “1983 yılında Kudüs’e ilk gittiğimde bütün bir gece Zeytin Dağı’ndan Kudüs’e baktığımda Mescid-i Aksa’ya gözümü hiçbir zaman bir daha ayırmamacasına bir güzelliği temaşa ettiğim hissiyle ayrılamamıştım. Bütün bir gece neredeyse Zeytin Dağı’nda kaldım. Kudüs’ün içine girdiğinizde bir güzelliktir, Zeytin Dağı’ndan Kudüs’e baktığınızda başka bir güzelliktir” diye konuştu.


Amasya’ya gidildiğinde ise Yeşilırmak’ın o suyunun toprağa temasının ve toprağın kenarındaki yalı evlerinin ümran ile o toprakla buluşmasının insanda“işte mekan, şehrin kurulacağı yer işte burası” hissini uyandırdığını anlatan Davutoğlu, Mezopotamya’nın en güzel şehirlerinden Mardin’e gidildiğinde de evler ve mekanın bütünleşik şekilde kurulduğunun görülebileceğini ifade etti.
Davutoğlu, Van’dan Süphan Dağı’na doğru bakıldığında mekanla kurulan sağlam bütünlüğün görülebildiğini dile getirerek, “Doğal estetiği insani estetikle buluşturmamış olan bir şehir, şehir niteliği kazanamaz, bence bunun en güzel misali de İstanbulumuzdur. Hiçbir yerde su ile toprak böylesine iç içe geçmiş boğaz ve Haliç üzerinden böylesine güzel buluşmuş bir mekan yoktur” diye konuştu.


- “Şehir, rastgele düzenlenmiş bir mekan değildir”
Davutoğlu, şehrin sadece değişik inşa malzemeleriyle rastgele düzenlenmiş bir mekan olmadığına dikkati çekerek, “Oluş ile ‘kun’ ile yani ol emri ile o mekanı inşa eden zihin arasındaki zihnin varoluşsal arka planı arasında bir irtibat yoksa şehir de olmaz” diye konuştu.
Bu durumun onlarca örneğinin verilebileceğini ifade eden Davutoğlu,Granada‘nın böyle bir şehir olduğunu, nereye gidilirse gidilsin hangi kadim şehre gidilirse gidilsin bunun görülebileceğini dile getirdi.
Davutoğlu, kadim şehrin esasının uyum olduğunu belirterek, hemen hemen her medeniyette de bunun görülebileceğini kaydetti.
Şehirlerin kadimden aldığı birikimle moderniteyle yüzleştiklerini dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:
“Bazı yerlerde bir dönüşüm, bazı yerlerde bir yıkım, bazı yerlerde bir tasfiye niteliğinde… Gerçekten bu mekanla şehrin buluşmasının uyumunun tahribe uğradığı anlar oldu. Şimdi baktığımızda doğu ve batı şehirlerine öyle şehirler vardır ki kadimi var, moderniteyi doyasıya bütün meydan okumalarıyla yaşamış ve küreselleşme içinde devam ediyor. Bunun çarpıcı örneklerinden birisi İstanbul. Bazı şehirler var ki kadimi var moderniteyi yaşamamış. İşte biraz önce zikrettiğim Granada ya da Kurtuba’ya gittiğinizde, kadim bazı şehirlere gittiğinizde modernitenin etkisinin sınırlı düzeyde kaldığını görürsünüz. Bu şehirler bir açık müze gibi muhafaza edilebilir ama canlılığını koruması açısından birtakım zorluklarla karşılaşır.”

"Bizim Nevşehirimiz sizin New York ‘unuzdan daha Eski"


Davutoğlu, bazı şehirlerin ise kadiminin olmadığını ve modernitesinin olduğunu, küreselleşmeye doğru gittiğini belirterek, New York’un buna bir örnek olduğunu dile getirdi.


Princeton’da bir konferansta şehirler üzerine konuştuğunda “Bizim en yeni şehrimiz Nevşehir, yani adıyla kastediyorum yoksa kadim kökenleri var, sizin yeni şehriniz olan New York’tan binlerce yıl daha eskidir” dediğini anımsatan Davutoğlu, şöyle devam etti:
“Bu şunu gösteriyor görkemiyle sizi büyüler. Neden New York’u örnek verdim. Çünkü modernite ve geleceğin şehri diye düşünüldüğünde genellikle Manhattan’ın gökdelenleri akla gelir. Zinhar bunun akla gelmemesi gerektiğini vurgulamak için söylüyorum. Eğer New York sokaklarında yürürseniz şehre nüfuz edemezsiniz, şehir size nüfuz edemez. Bir büyük tünelin içinde kaybolan sizi ezen koridorlarda, labirentlerde yürüyor hissine kapılırsınız.
Şehir size, siz şehre dokunamazsınız. 1982 yılında Manhattan’dan Harlem’e doğru gittiğimde daha metroya girer girmez belli bir noktadan sonra bütün beyazların el etek çektiği, zencilerin dünyasının başladığı ve iki dünyanın birbirine geçmeden yaşadığı iki ayrı alemi görürsünüz. Mesela bu bizim İstanbulumuz’da hiç olmamıştır. Hiçbir zaman böyle sınıfsal bir yapı üzerinde şehir insanları katmanlaştırmamış, insanlar arasında duvar kurmamıştır.”Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nevşehir sevdalısı - 6 yıl önce
tşk.ler sn.başbakanım.
Avatar
aman dikkat - 6 yıl önce
bizim saray hepinizin sarayını yener
Avatar
Şehir Ruhu - 6 yıl önce
muşkara 1729 da , nevşehir 1954 te kuruldu. newyork u harlem de hollandalılar 1664 te kurdu.
kadim kültürü koruyalım ama herkes 4+1 ev istiyor,mercedes istiyor iphone istiyor. kimse kemer oda, tandır istemiyor.nasıl olacak?
Avatar
kerem sönmez - 6 yıl önce
başbakanım nevşehir daha eski ama nevşehirin tarihini geçmişini yok ettiler, yerle bir ettiler, harabelere çevirdiler.
Avatar
ABUZİDDİN - 6 yıl önce
muşkara 1729 da deği̇ 1090 yilinda sultan alpaslan dönemi̇nde 10 hane olarak.kuruldu.i̇lk yerleşenler oğuzlarin bozok koluna mensup bi̇r sülale i̇di̇.yani̇ türkeri̇n 1000 yilik yurdudur.nevşehi̇r.tuzköy,sslanda,göre,kiziilkaya kadar eski̇di̇r.
Avatar
HASAN - 6 yıl önce @kerem sönmez
kerem sönmez kardeşim çok doğru söylüyorsun. kiymetini mi? bildik,yok ettik.o güzelim kevenki taşli evlerden oluşan sokaklari.kentsel dönüşüm yapilmaliydi ama,tarihi dokuda korunmaliydi.
not:bizim kevenki taşlarimiz bir dönem istanbul da boğazdaki yalilarda nemi aldiği için bol miktarda kullanilmiştir.
Avatar
Kazım S. - 6 yıl önce
bir şehri, bir medeniyeti, bir kültürü, kale mahallesini yok ettin ya hasan paşa, bu şehir seni ilelebet anacak.
Avatar
Ülkü Aslan - 6 yıl önce
abd'nin washington'da beyaz sarayı vardı, hristiyan özentisimi dersin abd özentisi mi bilmem sizde ülkenizde yüzlerce aç yoksul varken ankara'ya aksaray'ı yaptınız.abd'nin manhattan'da central park'ı var.bu sabah twitterda i̇stanbul'a da devasal bir şehir parkı yapılacağını öğrendik. herşey iyi hoşta newyork'la nevşehir'in sadece isimleri birbirine benzemeketen öteye yol gitmezken siz nasıl bir bağ kurdunuz acaba? i̇sim benzerliğinden yola çıkarak milletle eğlenmek hoş olsa gerek.haklısınız ama nasıl olsa bu millet bu gazıda yer değil mi? yorumlara bakılırsa yemişlerde zaten.ne kadar trajikomik bir durum.resmen dalga geçilmiş ancak kültür ve bilgi seviyemiz ne kadar yerlerdeyse kimse itiraz edip eleştirmeden alkış tutmuş.bütün dünya aksaray yüzünden dalga geçti türkiye'yle.talkshow'larda espiri konusu oldu. halkı aç ama obama özentisiyle 1000 odalı saray yaptı servet harcadı diye eğlence malzemesi olduk. halısınız abdnin newyork'u varsa sizinde nevşehir'iniz var.bu gaz bunlara yeter.