banner461

Nevşehir bölgesi üzüm üreticileri sorunu.

banner15
Nevşehir bölgesi üzüm üreticileri sorunu.
31 Ağustos 2022 Çarşamba 14:54

banner517
banner134

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın, Anayasa'nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. Ve 99. Maddeleri uyarınca T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit KİRİŞCİ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 29/08/2022 

Av. Faruk SARIASLAN 

Nevşehir Milletvekili 

Nevşehir ilimiz genelinde üzüm hasadına başlandı. Konumu itibariyle Kızılırmak Vadisi’nde bulunan bağlarda üzüm hasadı başlayalı yaklaşık bir hafta oldu. Nevşehir il genelinde bir taraftan üzümlerin hasadına devam edilirken, diğer taraftan ise üreticiler üzüm taban fiyatının açıklanmamasından ve üzümlerin dalında kurumaya başlamasından şikâyet etmektedir. Nevşehir'de üzüm üreticileri yaş üzüm alım fiyatının bir an önce açıklanmasını bekliyor. Tarımsal girdi fiyatlarının yükselmesi nedeniyle çiftçilerimizin üretim maliyetleri de artmıştır. 

Bu bağlamda, 

  1. Nevşehir bölgesinde dallarında kurumaya başlayan Yaş Üzüm alım fiyatını, üzüm üreticilerinin mağdur olmaması için desteklemeler hariç kilogram başına kaç TL’den ve ne zaman açıklayacaksınız? 

  1. Yaş Üzüm alım ve satış fiyatlarının ülkemizde değişen piyasa koşulları göz önüne alınarak güncellenmesi konusunda bir çalışmanız var mı dır? 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.