banner461

Sarıaslan, Kapadokya Turizmi İçin Meclis Araştırma Önergesi Verdi

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Nevşehir Kapadokya Alanbaşkanlığı sınırları içerisinde bulunan turizm sektörünü ve yerel esnaf’ı ayakta tutmak ve sorunlarına çözüm bulmak ile ilgili Meclis Araştırma önergesi verdi.

banner15
Sarıaslan, Kapadokya Turizmi İçin Meclis Araştırma Önergesi Verdi
17 Şubat 2021 Çarşamba 12:26

banner517
banner134

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan yaptığı açıklamasında; "Nevşehir Kapadokya Alanbaşkanlığı sınırları içerisinde bulunan turizm sektörünü ve yerel esnaf’ı ayakta tutmak ve sorunlarına çözüm bulmak için, 24 Milletvekili arkadaşımızın imzası ile birlikte  “Meclis Araştırması” yapılmasını istediğimiz Meclis Araştırma önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Nevşehir Kapadokya Alanbaşkanlığı sınırları içerisinde bulunan turizm işletmelerinin ve yerel esnafın sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü noktasında,  turizm sektörünü ve yerel esnafı ayakta tutmak için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasanın 98’inci TBMM İç Tüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması yapılmasını arz ederim.  09.02.2021

 Av. Faruk SARIASLAN

Nevşehir  Milletvekili

                                                                            GEREKÇE

1985 yılında UNESCO’nun Dünya mirası listesine giren, TÜİK verilerine göre  her yıl milyonlarcaturist ağırlayan Kapadokya Bölgesi Kovid-19 salgınından öncekiyıl 3.834.134 turist ağırlamış, salgın  nedeniyle bölgeyi ziyaret edenturist sayısında çok büyük azalmalar olmuştur. Kış ayları turizm sektöründe ölü sezon olarak bilinmektedir.

Nevşehir Kapadokya Bölgesi doğa turizmi, kültür turizmi, balon turizmi, termal sağlık turizmi, inanç turizmi, el sanatları, atlı turizm, kongre turizmine sahip olmakla beraber çömlekçilik ve şarapçılık denilince Orta Anadolu da ilk akla gelen yerdir. Kapadokya bölgesi özellikle sahip olduğu güzellikler ile turistler için adeta bir cennettir.

Nevşehir Kapadokya bölgesi deniz turizmi bölgesi olmamasına rağmen, ülkemizde en çok turist alan ilk 5 şehirden birisidir. Nevşehir Kapadokya Bölgesinde yaklaşık 300 turizm işletmesi bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre gelen bir turistin maliyeti 788 dolardır. Görüldüğü üzereturizmin Nevşehir ‘de çok önemli bir ekonomik payı vardır. Bu pay Türkiye ekonomisine  hatırı sayılır bir katkı sağlamaktadır.

Kapadokya bölgesindeki işletmeler  istihdam açısından da büyük önem arzetmektedir.Tüm bu nedenlerden dolayı, bölgedeki sorunların  tespit edilmesi ve gereken önlemlerin biran öncealınması elzemdir.

………………..Sayılı Meclis Araştırma Önergesinin İmza Çizelgesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.