banner461

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir

Bu arayüz sayfası üzerinden modem ile birlikte kullanmış olduğunuz WiFi bağlantısının şifresini değiştirebilmeniz gibi güvenlik ayarlarını da yapabilirsiniz.

banner15
Modem Arayüzüne Nasıl Girilir
09 Şubat 2018 Cuma 19:27

banner517
banner134
Genellikle ev veya ofis ortamlarında kullanılmakta olan ya da iş yerlerinde tercih edilen modemler ile internet bağlantısı sağlanırken bu modemlerden birisi olarak arayüz sayfasına giriş sağlamak için ip adresi 192.168.1.1 olarak belirlenmiştir. Bu ip ile birlikte 192.168.1.1 modem yönetim arayüzüne giriş işleminin gerçekleştirilmesi için öncelikle bilgisayarınız üzerinde kullanmış olduğunuz İnternet Explorer, Google Chrome, Yandex, Opera, Safari ya da Mozilla Firefox gibi farklı bir tarayıcının adres satırına 192.168.1.1 ip adresini yazarak enter tuşuna tıklamanız gerekir. Bu arayüz sayfası üzerinden modem ile birlikte kullanmış olduğunuz WiFi bağlantısının şifresini değiştirebilmeniz gibi güvenlik ayarlarını da yapabilirsiniz.

Bazı internet tarayıcılarında ip adresi ile ilgili kaynaklı olan sorunlar yaşanırken bir ip adresi içerisinde harf olamayacağı kesin olarak bilinmeli ve bu girişin yapılması için mutlaka 192.168.1.1 şeklinde ip adresi kullanılmalıdır. Çünkü Google ya da Yandex gibi tarayıcılar size bu ip adresi yerine 192.168.l.l gibi bir arama önerebilirken bunun yerine siz doğru adresi tercih ederek giriş yapmalısınız. Doğru ip adresini yazarak giriş yapınca karşınıza modemin arayüzü gelecektir. Göreceğiniz bu ekran modeminizin markasına göre farklılık gösterebilir ve genellikle modemlerin giriş sayfasında sizden kullanıcı adı ve şifre talebi bulunacaktır.

Modeminize giriş işlemi gerçekleştirmek için öncelikle genelde kullanıcı adına admin yazmanız gerekirken bağlantı sağlayıcı şirketin size vermiş olduğu şifreye göre Telekom, ttnet, superonline ya da turknet gibi farklı şifreler girmeniz istenecektir. Doğru şifre ve kullanıcı adı girildikten sonra modem üreticisi tarafından sunulmuş olan arayüz sayfasına giriş sağlamanız mümkün olacaktır.

Giriş yapmış olduğunuz arayüz sayfasında istediğiniz şekilde WiFi ayarlarını değiştirebilir veya güvenlik ayarları ile ilgili tüm seçenekleri tercih ederek istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Çoğu zaman ilk defa internet kullanımı gerçekleştirmeden önce veya WiFi bağlantısının ilk sağlanması noktasında arayüz sayfasına giriş yapılarak gerekli ayarlamalar sağlayıcı firma tarafından size verilen bilgilerle yapılarak internet bağlantısı oluşturulabilir.
192.168.1.1 Modem Arayüzüne Giriş
Farklı bir durum olarak 192.168.1.1 modem yönetim arayüzüne giriş yapmak istediğinizde sayfa açılmadığında net olarak bilmeniz gereken nokta ip adresinizin 192.168.1.1 olmadığını anlamanız ve buna göre adres değişikliği yapmanızdır. Farklı bir nokta olarak da modem arayüzüne giriş sırasında şifrenizi hatırlamamanız gibi bir sorunla karşılaşmanızdır. Bu gibi bir sorun ile karşılaştığınızda yapabileceğiniz ilk çözüm anlatmış olduğumuz gibi modem şifrelerini denemeniz ve eğer yine soruna çözüm bulamıyorsanız unuttuğunuz şifrenizi sıfırlayabilmek için ise modemler üzerinde bulunan reset tuşunu kullanmalıdır. Çoğu modelin arka kısmında sivri uçlu bir cisim ile aktif hale getirebileceğiniz reset tuşuna basarak 5-10 saniye aralığında bekleyerek giriş şifresini sıfırlama imkanına sahipsiniz. Daha sonra yeniden sağlayıcı tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Modem yönetim arayüzüne erişmekte sorun yaşıyorsanız tüm modemler ile ilgili detaylı anlatımlara https://www.modemarayuz.com/ adresinden ulaşabilir, bağlantı sorunlarınızı gidermek için ücretsiz yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.