banner461

Avanos Yeraltı Çömlek ve Seramik Müzesi 2013’te açılacak

Avanos’taki Güray Seramik tarafından 2009 yılında yapımına başlanan “Avanos Yeraltı Çömlek ve Seramik Müzesi”nin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Müzenin Mart 2013 tarihi itibariyle hizmete girmesi bekleniyor

banner15
Avanos Yeraltı Çömlek ve Seramik Müzesi 2013’te açılacak
03 Kasım 2012 Cumartesi 12:52

banner134

 Avanos’taki Güray Seramik tarafından 2009 yılında yapımına başlanan “Avanos Yeraltı Çömlek ve Seramik Müzesi”nin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Müzenin Mart 2013 tarihi itibariyle hizmete başlamasının planlandığını belirten Güray Seramik’in sahiplerinden Güray Tüysüz, hedeflerinin ilk çağdan günümüze kadar Anadolu’da çömlek ve seramiğin evrimini orijinal eserlerle göstermek ve gelecek nesillere güzel bir hediye bırakmak olduğunu söyledi. Bir kültür merkezi olarak da hizmet verecek olan müze 1300 metrekarelik alanı kaplıyor.

 

Güray Tüysüz, üç bölümden oluşan Avanos Yeraltı Çömlek ve Seramik Müzesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Birinci bölümde ilk çağdan 20. yüzyıla kadar olan eserler yer alacak. İkinci bölümde, hem 20. yüzyıla ait eserler bulunacak hem de imza sahibi sanatçılarımıza ait köşeler hazırlayarak onların klasik ya da modern tarzda yaptıkları sanat eserlerini sergileyeceğiz. Üçüncü bölümde ise resim, heykel ve seramik sanatçılarımızın belirli dönemlerde eserlerini sergileyebilecekleri bir sergi salonu ile küçük bir kafeterya bulunacak. Müzemizde bir kütüphane de yer alacak. Müzemiz gündüz saatlerinde sadece müze olarak faaliyet gösterecek; akşamları ise toplantı, seminer, kokteyl ya da konser gibi sosyal ve kültürel organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Bu organizasyonlar için 400 kişilik alanımız mevcut.”

 

“Hedefimiz gelecek nesillere güzel bir hediye bırakmak”

Tüysüz, hedeflerinin ilk çağdan günümüze kadar Anadolu’da çömlek ve seramiğin evrimini orijinal eserlerle göstermek ve gelecek nesillere güzel bir hediye bırakmak olduğunu vurgulayarak, “Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte öncelikle bölgemizdeki önemli bir eksiklik giderilmiş olacak. Ziyaretçilerimiz sadece eserleri görmekle kalmayacak, imalatın her aşamasını izleme şansını da elde edecekler” dedi.

 

Kaynak:Peribacası Dergisi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
avs - 10 yıl önce
reklamlar
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.