banner461

Bakan Ersoy, Hacı Bektaş Veli'yi anma programında konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri'nde konuştu.

banner15
Bakan Ersoy, Hacı Bektaş Veli'yi anma programında konuştu
14 Ağustos 2022 Pazar 00:12

banner517
banner134

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Anma Etkinlikleri'nde konuştu.

Sayın Cumhurbaşkanım, Kıymetli Hacıbektaşlılar ve Değerli Konuklar,

Medeniyetlerin beşiği Anadolu’dan insanlık için sevgi, hoşgörü ve barış tohumlarını eken Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 751’inci yıldönümünde O’nu anmak, daha iyi anlamak ve tüm dünyaya anlatmak için bugün burada sizlerle olmaktan büyük bir onur duyuyorum.

Hacı Bektaş’ların Yunus Emre’lerin, Ahi Evran’ların yaşadığı, yetiştiği ve “hak” mesajlarını verdiği bir ülkenin evladı olmak benim için tarifi olmayan bir gurur.

Bugün Anadolu Erenlerinden Hacı Bektaş Veli’nin dergahına, huzuruna hepimiz “hoş” geldik...

Yaşadığı dönemde düşünce dünyası öğretileri ve sözleriyle insanlığı; barış, sevgi ve hoşgörüye davet eden Hacı Bektaş Veli’nin yüzyıllar öncesinden verdiği evrensel mesajlar bugüne de ışık tutmaya devam ediyor.

Hacı Bektaş Veli, günümüzde de ‘doğruluk yolunda’sade ve anlaşılır öğütlerle bize rehberlik ediyor.

Onun öğretilerininve öğütlerinin hala insanlık için önemli bir çıkış olduğunu hepimiz görüyor ve yaşıyoruz.

Bugün insanlığın Hacı Bektaş Veli gibi manevi rehberlere her zamankinden fazla ihtiyacı var. Bu da bizlere sorumluluk yüklemektedir.

Dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşların, zulümler ve yoksulluğun çaresinin ilimde, akılda, hoşgörüde, birbirini anlamakta olduğunu 750 yıl önce söylemiş İrfan Dergahının Sultanı

Düşmanını bile öteki olarak görmemeyi düstur olarak görenAnadolu’nun manevi mimarı Hacı Bektaş Veli’nin"İncinsen de incitme" öğüdünün hepimizin gönlünün bir yerinde durması gerekir.

Hoca Ahmet Yesevi’nin talebeleri olarak onun manevi iklimini Anadolu’da bir okyanusa çeviren bu gönül erleri bu coğrafyayı bir gönül yurduna dönüştürmüşler ve Anadolu’da toplumsal kimlik ve birliğin oluşturulmasına büyük katkılar sağlamışlardır.

         Onların bizlere emaneti olan bu coğrafyada sevgi ve hoşgörünün hakim kılınması için bizler de birer nefer olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız…

Kıymetli Misafirler,

Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla yayınlanan genelge ile “2021 Hacı Bektaş Veli Yılı” olarak kabul edilmiş ve Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. Yılı UNESCO tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştı.

Çok sayıda etkinlikle birlikte Hacı Bektaş-ı Veli’yi andık. Ankara Etnografya Müzesi ile Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, “Aşıktan Maşuğa Vuslatın 750. yıldönümü ‘4 Kapı 40 Makam’ Hacı Bektaş-ı Veli” Sergisi ileGalata Mevlevihanesi Müzesinde “Hacı Bektaş-ı Veli’nin Yolu” adlı sergilerini halkımızla buluşturduk.

Restorasyonunu tamamladığımız Bektaş Efendi Türbesi’ni, halkımızın ziyaretine hazır hale getirmek de bizler için büyük bir mutluluk…

Ayrıca Kadıncık Ana Evi’ni aslına uygun olarak ihya ederek, geçtiğimiz sene 4 Ağustos tarihinde ziyarete açmıştık.

Pandemi nedeniyletedbiri elden bırakmamak için anmalarımızı ve kutlamalarımızı sınırlı tuttuk ancak bu sene gönülden geldiği şekilde bir aradayız.

Hacı Bektaş Veli’nin dergahında sözlerimi O’nun bir öğüdü ile tamamlamak istiyorum; “Bir olalım, iri olalım, diri olalım.” 

Biz de bu öğretiler ışığında içinde bulunduğumuz Muharrem ayında kardeşliğimizi, hoşgörümüzle perçinleyerek, birlik ve beraberliğimizi daim kılalım. 

Hacı Bektaş-ı Veli’nin tüm öğretilerininhepimizin yolunu aydınlatmasını ümit ediyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum…" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.