banner461

Bakan Ersoy, Nevşehir'e Müjdeler İle Geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nevşehir'e Müjdeler İle Geldi. Bakan Ersoy, açıklamasında "Nevşehir'de Alan Yönetimi Sistemi'ne Geçeceğiz" dedi.

banner15
Bakan Ersoy, Nevşehir'e Müjdeler İle Geldi
03 Kasım 2018 Cumartesi 12:29

banner143
banner134

Kapadokya bölgesinin korunması ve geliştirilmesi yönünde bir süre önce  başlatılan Kapadokya Alan Yönetimi Sistemi’nin oluşturulmasına yönelik olarak temas ve incelemelerde bulunmak üzere  Nevşehir’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında; "Bu hafta sonu inceleme ve değerlendirmelerde bulunmak üzere geldiğim turizmizin gözbebeği Kapadokya'da çiceklerle, hediyelerle karşılandık." dedi.

Bakan Ersoy, "Benim de ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgemize hediyelerim, çok güzel haberlerim olacak." açıklamasında bulundu. Sabah saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanından Nevşehir Kapadokya Havalimanına inen Bakan Ersoy sırasıyla Kapadokya'da Ürgüp Üç Güzeller, Oerahisar, Uçhisar ve Göreme'yi ziyaret etti.

 Bakan Ersoy'dan Kapadokya'ya Alan Yönetimi Müjdesi...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ziyarette bir gazetecinin bölgedeki çarpık yapılaşmalarla ilgili bir sorusu üzerine,  Kapadokya bölgesinde korumacılık anlamında olduğu kadar bölgenin geliştirilmesi amacıyla Çanakkale’de olduğu gibi "Alan Yönetimi Sistemi" oluşturulmasına yönelik çalışmalar için son bir değerlendirme ve incelemelerde bulunmak üzere burada bulunduklarını söyledi.

Kapadokya Bölgesindeki sivil toplum kuruluşlarının da böyle bir sistemin uygulanmasını istediklerini dile getiren Ersoy : “ Çanakkale örneğinde olduğu gibi Kapadokya Bölgesinde de Alan Yönetimi Sistemi’nin ortaya konulması yönünde  başlatılan bir çalışmada artık son noktaya gelindi. Bizlerde bu konuda çeşitli bakanlıklarla da görüşmelerde bulunduk, görüşmede bulunduğumuz bakanlık yetkilileri de bu konuya oldukça sıcak bakıyorlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Kapadokya Alan Yönetimi Sistemi ile ilgili olarak  son bir kez daha bölgede incelemelerde bulunmak ve sivil toplum temsilcileriyle de bu konuyu değerlendirmek için buradayız. Kapadokya,  ülkemizin birkaç yüzünden birisi, bu bölge gerçekten ülkemizin turizm alanında gözbebeklerinden  şüphesiz. Halen ortaya konulan uygulamalarda bazı bakanlıkların  yetkilerde çakıştıklarını görüyoruz, ancak Alan Yönetimi Sistemi ile bu ortadan kalkacak ve gerek korumacılık ve gerekse bölgesel gelişim süreci daha da işlerlik kazanacak.” dedi.

Bakan Ersoy: "Kapadokya’da kaçak yapılaşmaya gidenlerin, fırsatçıların yanına kar kalmayacak... Kapadokya turizm açısından bizim gözbebeğimiz. Daha iyi yerlere nasıl getiririz diye kafa yoruyoruz. Artık konuşma değil eylem vakti..."

Yerli Turist İçin İndirimli Fiyat Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yerli turistler için önümüzdeki süreçte indirimli fiyat uygulamasına geçilebileceğini söyledi.

Turizm gelirlerinin yüzde 85'ini yabancı kaynakların oluşturduğunun altını çizen Ersoy, "Türkiye'nin kaynaklarını doğru kullanmamız lazım. Mesela müzeler için müze kart uygulaması geliştirdik. Sırf yerli turist yıl boyunca sınırsız gezsin diye. Balonda bazı sıkıntılar oldu. Sınırsız uçuşlardan sınırlı uçuşlara geçildi. Orada bir kapasite sıkışması oldu. Çok balon yatırımı yapıldı, yeni bir balon bölgesi daha yapılıyor. Bu sayede balon fiyatları daha makul hale gelecektir. Hem yabancı turiste pahalıya satabiliyorsak satmalıyız ama yerli turiste de bir ayrıcalık, müze kart gibi indirimli bir fiyat politikası geliştirmemiz lazım" dedi.

Göreme Açık Hava Müzesi'nde de incelemelerde bulunan Ersoy, kayadan oyma tarihi kiliselerin en önemli ve özel dokuların yer aldığı Karanlık ve Tokalı kiliselerinde yüzyıllardır canlılığını koruyan freskler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kaçak Yapılara Taviz Yok

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kapadokya bölgesindeki kaçak yapılaşmalara ilişkin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile sabah telefonla bir görüşme yaptığını ifade ederek, “Biz hepsinin tespitlerini tek tek yapıyoruz. Nasıl yıkıldığını da hep beraber göreceğiz" diye konuştu.

Bakan Ersoy Kapadokya’nın tarihi dokusunun korunacağını ve bu konuda asla taviz vermeyeceklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"31 Aralık 2017'den sonra bunu bir fırsatçılık gibi görüp bu tarz kaçak yapılaşma yapanlar, sanıyorlar ki sisteme, bilgisayara yükleyip ödemeyi yaptıkları zaman kurtulacaklar. Öyle bir ihtimal yok ve yanına kar kalmadığını herkes görecek. Çevre ve Şehircilik Bakanımızla da özellikle sabah telefonla bir görüşme yaptım. Biz hepsinin tespitlerini tek tek yapıyoruz. Nasıl yıkıldığını da hep beraber göreceğiz. Bizim tespit etmemizden çok ihbar da yağıyor. Bölgede bir duyarlılık da var bununla ilgili. 31 Aralık 2017'den sonra yapılmış yapılarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanımız başta olmak üzere bütün kabine bu konuda çok hassasız, gereğinin de nasıl yapıldığını hep beraber yaşayacağız, göreceğiz. O açıdan kimsenin bir endişesi olmasın."

Kapadokya Bölgesine ‘Alan Başkanlığı’ Sistemi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, alan başkanlığı sistemiyle doğru bir planlama ve program yapılarak, Kapadokya'nın hak ettiği değere ve dereceye ulaşacağını da söyledi.

Kapadokya'nın sadece Nevşehir'in değil, Türkiye'nin de önemli turizm yüzlerinden ve değerlerinden biri olduğunu ifade eden Ersoy, "Bu değerin, Türkiye'nin dünya çapında tanıtılmasında, dünyada Türkiye'nin turizm konusunda bir yere gelmesinde çok büyük etkisi var. Biz de bunun farkındayız. Bunu çok iyi kullanmak niyetindeyiz. Burada doğru planlama ve programla hem Kapadokya hem de Türkiye turizminin istenilen yere gelmesi konusunda gerekli altyapıyı ve çalışmaları hep beraber yapacağız. Hep beraber buradaki olumlu gelişmeleri yaşayacağız. Kapadokya, 2014 yılında yakaladığı ivmeye ve çok daha iyi yerlere önümüzdeki yıllarda gelecek. Zaten bu yıl turist sayısında çok ciddi artış var. Bizim derdimiz tek tip turist getirmek değil. Burada ağırlıklı olarak Asyalı ve Türk turistler var. Bizim bunu 2014 yılında olduğu gibi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Amacımız, batılı, ABD'li, Asyalı ve Arap turistler gibi çok çeşitli turist kitlesinin tekrar buraya gelmesini sağlamak. Buradaki değerlerin tekrar hak ettiği yerlere gelmesini sağlamak. Adım adım ne yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı biliyoruz. Artık söylem vakti bitiyor, eylem vakti başlıyor. Hızlı bir şekilde eyleme geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy'a gezisi boyunca İstanbul'dan gelen gazeteci heyeti de eşlik etti. Gazeteciler Bakan Ersoy ile birlikte Kapadokya bölgesinde edindikleri izlenimleri köşelerine taşıyacaklar.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.