banner461

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz Kapadokya'da!

ABD'de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz, Nevşehir'de gezdiği Kapadokya bölgesine hayran kaldı.

banner15
Dünyaca ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz Kapadokya'da!
16 Temmuz 2021 Cuma 01:22

banner517
banner134

ABD'de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz, tatil için geldiği Nevşehir'de Kapadokya bölgesine hayran kaldı.

Nevşehir'de faaliyet gösteren bir restaurantta kebapların tadına bakan Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, künefe tatlısının yapılışını meraklı gözlerle izledi.

Damak tadına önem veren Dr. Mehmet Öz'ün kızı Daphne Nur Öz'de, Amerika'da ünlü bir beslenme yazarı ve televizyon sunucusu. Dolayısıyla mutfak ve yemekler Öz ailesinin en büyük ilgi alanına girmiş.

İşletme sahibi Hüseyin Çetinel ile Türk mutfağı konusunda bir süre sohbet eden Dr. Mehmet Öz, Türk mutfağı söz konusu olunca akla ilk gelenler hemen misler gibi kebaplar, lokum gibi etler, ağızda dağılan köfteler dedi.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Nevşehir Kapadokya bölgesinin çok özel bir yer olduğunu ifade eden Dr. Mehmet Öz, Kapadokya'nın tarihi, kültürel ve doğal yapısının mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu belirtti.

Ünlü Dr. Öz'ün mütevazi, sıcak ve samimi tavrıları ise kendisine hayran bıraktı 

Mehmet Öz kimdir?

1960, Cleveland, Ohio, Amerika doğumlu, Türk kökenli, Türk-Amerikalı doktor, program sunucusu ve yazar. Sağlıklı yaşam, Kanserden korunma konulu beslenme ve yaşam tarzı üzerine yaptığı programlarla tanınmaktadır.

Konya kökenli ünlü Prof. Dr. Mustafa Öz ve Suna Hanım‘ın oğlu olan Mehmet Öz, 11 Haziran1960‘da Cleveland, Ohio, Amerika’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini eğitimini Wilmington, Delaware‘deki Tower Hill School‘da tamamladı. 1982‘de Harvard Universitesi‘nden mezun oldu.

1985‘de Lisa Öz ile evlenen ünlü doktor’un bu evliliğinden; Daphne Nur, Anabella Sezen, Zoe Yasemin ve Oliver Mustafa adında dört çocuğu dünyaya geldi. 1986‘da yüksek öğrenim için (MD ve MBA) başvurduğu University of Pennsylvania School of Medicine ve The Wharton School‘u bitirdi.

1996‘da yılın Türk-Amerikalısı seçildi. 2009 yılında en önemli 500 müslüman arasında gösterildi. 2010‘da Talk Show’uyla 2010 gündüz yayınlanan en iyi Talk Show Emmy Ödülünü kazandı. “For Healing from the Heart” kitabı ile “Books for a Better America Award”a değer görüldü. “American Society of Laser Medicine and Surgery” Araştırma Ödülü’nün de sahibi olan Mehmet Öz, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi‘nin “Blake more Research Ödülü”nünde sahibi oldu.

Ağustos 2010’da yaptırdığı rutin kolonoskopi sırasında bağırsaklarında polip‘e rastlandı. Öz’den alınan patoloji örneğinin, polip’in adenoma yani iyi huylu tümör olduğunu göstermesiyle, sonradan belirebilecek bir kanser ihtimaline karşı ameliyat olarak sözkonusu parçayı aldırdı. Bu durumla ilgili olarak şöyle diyecekti;

Halen New Jersey‘de yaşamakta olan Öz, akıcı şekilde Türkçe ve İngilizce bilmektedir. Türk ve Amerikan vatandaşı olan Öz, Türkiye‘de askerliğini de yapmıştır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.