banner461

Göreme Belediyesi Tek Tip Tabela Uygulaması Başlattı

Göreme Belediyesi tarafından, Kapadokya'nın kalbi turizm beldesinde tabela kirliliğinin önüne geçmek için çalışma başlatıldı.

banner15
Göreme Belediyesi Tek Tip Tabela Uygulaması Başlattı
02 Mart 2021 Salı 15:13

banner517
banner134

Tabela kirliliğinin önüne geçmek için çalışma başlatıldığını ifade eden Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren yaptığı açıklamada, Beldenin otantik estetiği açısından tabelaların standart bir yapıya kavuşturulmasının oluşturacağı katkının önemine dikkat çekti. 

Başkan Eren, Göreme Belesiyesi tarafından alınan karar çerçevesinde başlatılan tek tip tabela uygulaması hakkında şu bilgileri verdi;

İŞLETME TABELA STANDARTLARI

- Restoran, Kafe, Acente, Market ve Hediyelik Eşya işletmelerinin tabela ve levhaların taban renkleri bölge doğal yapısına aykırı olmamalıdır.

- Kahverengi, kahverengi tonları ve ahşap tonları kullanılır, üzerlerine gelecek yazılar ise siyah ve beyaz renk tonları olacaktır.

- Tabela boyutları cephe yüzölçümü m² sinin %10’ unu aşmayacak şekilde olmalıdır.

- Tabelalar harf yapıştırma şeklinde yapılması durumunda zemin yöresel doğal taş veya ahşap görünümlü kahverengi demir profil veya sacdan olmalıdır.

- Yazı rengi siyah veya beyaz tonları, yazı tipi ise Britannic Bold veya Arial olacaktır.

- Yapıştırma harflerin ışıklı olması durumunda ışık renkleri gün ışığı veya amber ışık renkleri olmalıdır. Başka renk ışıklar kullanılmayacaktır.

Belirtilen ölçülere uymayanlara 5326 sayılı kanunun 42. Madde 1. Fıkrası gereğince iş ve işlemler yapılacaktır. Tüm bu işlemler yasal sınırlar ve belirlenen standartlarda olsa dahi Göreme Belediyesinden izin alınmak kaydıyla yapılacaktır.

İŞLETME TABELA STANDARLARI

- Oteller ve Pansiyonlar tek tip tabela kullanacaktır. Göreme Belediyesince hazırlanan tek tip tabela tasarım argümanı dışına çıkılmayacaktır.

Oteller ve Pansiyonlar tek tip tabela tasarım argümanına uymayanlara 5326 sayılı kanunun 42. Madde 1. Fıkrası gereğince iş ve işlemler yapılacaktır. Tüm bu işlemler yasal sınırlar ve belirlenen standartlarda olsa dahi Göreme Belediyesinden izin alınmak kaydıyla yapılacaktır.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.