banner461

Kapadokya Alan Başkanlığı Sarıhıdır köyünde toplantı düzenledi

Kapadokya Alan Başkanlığı yetkilileri ile Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Sarıhıdır Köyü muhtarı ve sakinleri bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi.

banner15
Kapadokya Alan Başkanlığı Sarıhıdır köyünde toplantı düzenledi
02 Temmuz 2022 Cumartesi 12:08

banner517
banner134

Kapadokya Alan Başkanlığı'nın Nevşehir Kapadokya yerel halkı ile istişare toplantıları devam ediyor. Alan Başkanlığı'nın Ayvalı, Çavuşin, Bahçeli , İbrahimpaşa, Ulaşlı ve Çökek Köylerinden sonraki durağı Ürgüp ilçesine bağlı Sarıhıdır Köyü oldu. Köy muhtarı ve sakinleri ile birlikte köy kahvesinde bir araya geldi.

Kapadokya Alan Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada;

"Keşfetmekle bitmeyen, seyrine doyulmayan Kapadokya köylerimizde yeni ziyaret noktamız Sarıhıdır Köyü oldu. 

Köyün girişinde sizleri karşılayan Kızılırmak Nehri'nin usul akışı sanki tüm köy halkının huzur ve sakinliğinin bir habercisi. Her sokağı merak uyandıran ve özgün yapılarla dolu Sarıhıdır Köyü, duru ve sürükleyici bir kitabın sayfaları gibi bizleri alıp masalsı bir rüyaya götürdü. Köy çehresinde gözümüze çarpan her detay, Anadolu'nun eli ve gönlü bol, güler yüzlü ve huzur veren insanlarını bir hikâye gibi bizlere sunuyor. 

Henüz köy halkının nahif sohbetine başlamadan Sarıhıdır Köyü'nün çevresinde büyülendik. Sohbetimize başladıktan sonra anladık ki bu köyümüzün doğasının güzelliği adeta insanlarının yüzüne ve yüreğine de yansımış. "Tabiat bir çerçeve, bir sahnedir." der Tanpınar "Beş Şehir" kitabında; bu sahneyi, bu doğanın sanatsal çerçevesini hep birlikte korumaya ve yaşatmaya söz verdik Sarıhıdır Köyü sakinleri ile birlikte. 

Bir köyümüzden daha huzuru, güveni ve iyi yürekliliği soluyarak ayrıldık. Kapadokya Alan Başkanlığı olarak bu ziyaretimizde de anladık ki; Kapadokya'yı korumak ve yaşatmak adına bu bölgenin gerçek sahiplerine güvenimiz ve inancımız tamdır."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.