banner461

Kapadokya İnsanının Yaşam Biçimini Yansıtıyor

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde 2002 yılında açılan, Kapadokya turları halkının kültür ve geleneklerini yansıtan Kültür Müzesi bu yıl da bölgede en çok ilgi gören mekanlar arasında yerini alacak.

banner15
 Kapadokya İnsanının Yaşam Biçimini Yansıtıyor
20 Aralık 2014 Cumartesi 16:45

banner517
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde 2002 yılında açılan, Kapadokya turları halkının kültür ve geleneklerini yansıtan Kültür Müzesi bu yıl da bölgede en çok ilgi gören mekanlar arasında yerini alacak.

Müzenin kurucularından Murat Sarıkaya, Kültür Müzesi'nin Kapadokya'nın ilk özel müzesi olduğunu belirtirken,12 odalı mekanda yöredeki yaşam biçimini mankenlerle canlandırdıklarını belirtti.

Sarıkaya, ''Müzemizde kayaların oyularak, kilise ve ev haline nasıl getirildiği, tarım hayatı ve tarımda kullanılan aletler, pekmez yapımı, halı ve kilim dokumacılığı, kumaş baskı teknikleri, Türk Hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme geleneği, kına gecesi merasimi, gelin odası ve ziyaretçiler için 'Ortahisar Hatırası' fotoğrafı alabilecekleri bir bölüm bulunuyor. Bir müze kurmak, bir ticarethane kurmaktan çok ama çok daha zor ve meşakkatli, ayrıca çok az insanın cesaret edip kalkışacağı bir şey. Biz Kapadokya'da bunu başarmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.'' dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.