banner461

Kapadokya’yı tercih nedenlerinden biri

Açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folklorik bebek müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi ile Nevşehir tam bir müze zengini.

banner15
Kapadokya’yı tercih nedenlerinden biri
26 Ekim 2016 Çarşamba 12:24

banner517
banner134
Açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folklorik bebek müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi ile Nevşehir tam bir müze zengini.

Yılda ortalama 2 milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Kapadokya, peribacaları ve balon turlarının yanı sıra müzelerde önemli bir yere sahip.  Göreme Açık Hava Müzesi  Kapadokya Bölgesi’nde tarihe ışık tutan eser ve yapıların yer aldığı müzeler arasında yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında ilk sırada Göreme Açık Hava Müzesi yer alıyor.  

Nevşehir merkeze bağlı Göreme beldesi sınırlarında bulunan, merkeze 13 kilometre ve Göreme’nin 2 kilometre doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeri olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanları ile özellikle yabancı turistlerin büyük beğenisini ve ilgisini çekiyor.  

Zelve açık hava müzesi  Avanos ilçesi sınırlarında kalan Zelve Açık Hava Müzesi ise üç büyük vadiden oluşuyor. Farklı şekillerdeki peribacalarını güvercinlikleri, manastırları, kaya evleri ve kiliseleri bünyesinde barındıran Zelve Açık Hava Müzesi, ziyaretçilerine büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Yakın zamana kadar bir yerleşim merkezi olan ve 1950'li yıllarda erozyon nedeniyle boşaltılan bu tarihi mekan yılın hem mevsiminde turistlerin ilgisini çekiyor.  Arkeoloji ve   Etnografya müzesi  Nevşehir il merkezindeki, arkeoloji ve etnografya müzesi 15 bin 342 tarihi eseri ile bölge tarihine ışık tutuyor.

Müzede çeşitli bölgelerdeki kazı çalışmalarından elde edilen ve prehistorik dönemden başlayarak neolitik, kalkolitik, tunç, demir, Frig, Urartu, Greek, Roma ve Bizans dönemlerine ait 3 bin 452 adet metal, cam, bronz, kemik ve pişmiş topraktan yapılı eser bulunuyor. Roma, Bizans, Greek, Anadolu Selçuklu Beylikleri ve Osmanlı dönemlerine ait 8 bin 468 adet altın, gümüş ve bronz sikkenin yer aldığı müzede, son Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerine ait 3 bin 225 adet kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları, altın ve gümüş takılar, ahşap malzemeler, halı ve kilim, tunç, demir, Urartu, Roma ve Bizans dönemine ait 104 adet pişmiş toprak, taş ve bronzdan yapılı mühür ile 93 adet el yazması Osmanlı dönemine ait lügat ve Kuran-ı Kerim dikkati çekiyor.  

Yaşam müzesi Bölgedeki özel müzelerden biri olan Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki Kapadokya Kültür ve Yaşam Müzesi'nde de Kapadokya insanının kültür ve yaşam şekli, cansız mankenler ile anlatılıyor.  İki girişimcinin çabaları ile oluşturulan müze 12 odadan oluşuyor. Odalarda kayaların kilise ve ev haline getirilmesi, tarım hayatı ve tarımda kullanılan aletler, eski kayıt damı (mutfak), pekmez yapımı, dokuma odasında yünden ipin elde edilişi, halı ve kilim dokumacılığı, baskı teknikleri, Türk hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme, kına gecesi, gelin odası ziyaretçiler için sergileniyor. Ziyaretçilere müzeyi gezerken çeşitli bilgile de anlatılıyor. Yörenin ilk etnografya müzesi olma özelliğini taşıyan Kapadokya Kültür ve Yaşam Müzesi, 2004 yılından beri kültür hizmeti veriyor.  Müzenin kurucusu, müzeyi daha da geliştirmeyi planladıklarını, müzeyi ziyaret edenlere rehberlik edip, onlar müzeyi gezerken kendilerinin de onlara Kapadokya insanının yaşamını anlattıklarını söyledi.  

Bebek müzesi Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesindeki bu müzede de bölge insanının giyimi, eski kıyafetleri üç boyutlu folklorik bebekler ile anlatılıyor. Folklorik bebek sanatçısı Sibel Radiya Gül'ün girişimleri ile 2004 yılında oluşturulan müzede bölge insanın eski kıyafetlerini anlatan folklorik üç boyutlu bebeklerin yanı sıra dünyanın değişik yerlerinden folklorik bebekler de sergileniyor. Müzenin kurucusu ve folklorik bebek sanatçısı Sibel Radiya Gül, ticari bir beklenti olmadan amacının hem bölge turizmine katkı sağlamak hem de bugüne dek yaptığı folklorik bebekleri sergilemek olduğunu söyledi.

Kapadokya'nın en son açılan müzesi olan Polis Müzesinde ise Türk Polis Teşkilatının tarihten bugüne kullandığı araç, gereç ve teçhizatlarının bazıları sergileniyor. Türk polisinin tarihten bugüne kullandığı kıyafetleri, şapkaları ve benzeri eşyalar da resim ve fotoğraflarla anlatılıyor.

Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.