banner461

KAPTİD Başkanı Dinler “Özür Diliyoruz!”

KAPTİD bugün Güney Koreli turistin Çinli sanarak saldırılması nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

banner15
KAPTİD Başkanı Dinler “Özür Diliyoruz!”
05 Temmuz 2015 Pazar 13:04

banner517
banner134
 KAPTİD bugün Güney Koreli turistin Çinli sanarak saldırılması nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.
 
KAPTİD Başkanı Yakup Dinler tarafından yapılan yazılı açıklama aynen şu şekilde; 
 
Bildiğiniz üzere Turizm Camiası olarak çok zorlu günler geçirmekteyiz. Çok değil daha 2 gün önce Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sn. Osman Ayık Türkiye’nin bu yıl Turizm’de yaşanan olumsuz gelişmelerden ötürü 5 Milyar dolar zararı olacağını tahmin ettiklerini tüm bölge dernek başkanlarının olduğu bir basın toplantısında deklare etti.
 
Sahil şeridimiz özellikle Antalya Bölgesi kan ağlamaktadır, zira Rusya’nın yaşadığı derin ekonomik kriz, 1 numaralı Pazarı olan Antalya’yı derinden etkilemiş, bazı oteller hiç açılmamış, bazıları Haziran sonu kapanmış çoğu otel ise ciddi doluluk problemi yaşamaktadır. Doluluk problemi olmayan oteller ise karlılık problemi ile karşı karşıyadır. Acenta iflasları ise özellikle geçen yıldan beri peş peşe gelmektedir.
 
Son günlerde özellikle sosyal medya üzerinde soydaşlarımızın yaşadığı Doğu Türkistan ile ilgili iç parçalayıcı ve soydaşlarımıza bu zulmü yapanlarla alakadar bir çok görsel dolaşmaktadır. İlk anda tepkimiz elbette bu zalim hareketlere karşı olması gerektiği gibidir, içimizde fırtınalar kopmaktadır. Fakat bilinmelidir ki bu görseller eski görsellerdir yani Doğu Türkistan'da yeni gelişen bir durum yoktur. Uygur Türkleri, Komünist Parti tarafından yönetilen Çin Halk Cumhuriyeti’nde her azınlık gibi baskı altındadır, elbette soydaşlarımızın bu yaşadığı sıkıntıyı görmezden gelemeyiz ve bu tepkimizi sonuna kadar demokratik yollardan protesto etmeliyiz. Devletimiz de diplomatik yollardan mutlaka bu konu üzerine eğilmelidir.
 
Kapadokya yıllarca Avrupalı ve Japon turist ile anılan bir bölge olmuştur. Hepimizin de bildiği gibi son dönemlerde bu iki pazar da bölgemizde çeşitli sebepler ve bölgemizde yaşanan İŞİD terörü yüzünden ciddi kan kaybetmiştir. Bu pazarların yerine yeni pazarlar oluşmuş ve Çin Halk Cumhuriyeti de bu pazarların başında gelmektedir. Bugün Sultanahmet’te bir grup cahilin Güney Koreli bir turist grubuna Çinli turistler diye saldırması kabul edilebilir bir şey değildir. Milliyetleri ne olursa olsun bize emanet edilmiş, ülkemize katkıda bulunan turistlere saldıran grubu şiddetle kınıyoruz! Bizler Turizmciler olarak binlerce kilometre katedip Shanghai’da, Hong Kong’da ve Çin’in farklı şehirlerinde tanıtım ataklarını bir avuç cahilin bunu yok etmesi için yapmadık.
 
Burada Kapadokya Turizmcileri adına saldıraya uğrayan Güney Koreli turist kafilesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve onlardan yaşanan olaylardan ötürü özür diliyoruz. Ülke imajımıza zarar veren bu tür olayların bir daha yaşanmaması dileklerimizle.’’

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.