banner461

Nevşehir Rehberler Odası protokol ziyaretlerinde bulundu

Nevşehir Rehberler Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, NERO’nun faaliyet alanı olan farklı illerde protokol üyeleriyle bir araya gelip, talep ve önerilerde bulundu.

banner15
Nevşehir Rehberler Odası protokol ziyaretlerinde bulundu
24 Mart 2022 Perşembe 09:53

banner517
banner134

Nevşehir Rehberler Odası (NERO) Başkanı Özay Onur, NERO’nun faaliyet alanı olan farklı illerde protokol üyeleriyle bir araya gelip, talep ve önerilerde bulundu.

Kendisine eşlik eden NERO Heyeti ile birlikte, Nevşehir başta olmak üzere Kayseri, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Yozgat ve Sivas’ta, valiler, Kültür ve Turizm İl Müdürleri, emniyet müdürleri ve il jandarma komutanlarıyla bir araya gelen Onur, kamu kurumu niteliğinde işleyiş gösteren meslek odasının gönüllü turizm elçileri olan rehberlerin mesleki sıkıntıları, mevzuatları, turizm faaliyetlerinin yer aldığı alanlarda gerçekleştirilen belgeli/belgesiz faaliyetlerin yoğun denetimi ve bu denetimlerde gerek duyulan kolluk gücünün önemini dile getirildi. 

Onur ve beraberindeki heyet, iş birliği yapılarak gerçekleştirecekleri koordineli çalışmalarda her türlü desteğin taraflarına sağlanacağı sözünü aldılar .

Meşakkatli bir şekilde icra edilen ve en az bir dil bilmek şartı aranan  turist rehberliği mesleği için ciddi anlamda tehdit içeren Türk (yerli) gruplara rehberlik hizmeti verilmesi düşüncesiyle, "Türkçe Rehberliğin" gündeme gelmesi ve konuyla ilgili olarak taleplerin artması üzerine yeni düzenlemelerin yapılmasına istinaden, Bir takım girişimlerde bulunan NERO Başkanı Özay ONUR, 14 bin kadar turist rehberin zorluklarla elde ettiği bu mesleğini icra ederken kültürler arası köprü vazifesi gördüğünü, rehberlik hizmetlerinin daha ucuza yaptırılması düşüncesiyle, kalitenin düşürüleceğini ve turizme ciddi zararlar vereceğini ifade etti.

Onur, mesleki hakların korunmasına yönelik mücadelelerini sürdürdüklerini, konuyu Bakanlığa ve Meclise taşıdıklarını, gerek İlimizin değerli bürokrasisi, gerekse Yozgat ilinin değerli bürokratlarının destekleri ile önemli girişimlerde bulunduklarını belirterek, konunun her daim takipçisi ve mücadelecisi olmayı üyelerine ve meslektaşlarına borç bildiklerini dile getirdi. 

Oda hizmet binasının, fiziki koşullarının uygun olmaması nedeniyle, 1000 (bin) üyesi olup ve her geçen gün sayısı artış gösteren Odamıza, Kamu Kurum ve Kuruluşların bünyesinde  uygun bir yerin tahsis veya devir yapılabilmesi için girişim ve uğraşların devam ettiğini ifade ederek, temennilerinin inşallah en kısa zamanda amaçlarına ulaşacaklarını belirtti.

NERO faaliyet alanındaki illerde protokole öneri ve talepleri iletti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.