banner461

Tarihi Kilise Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne Devredildi

Nevşehir'in Derinkuyu ilçesindeki Üzümlü Kilise olarak bilinen tarihi Aziz Thederos Trion Kilisesi'nin kullanımı Derinkuyu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne devredildi.

banner15
Tarihi Kilise Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne Devredildi
21 Ocak 2013 Pazartesi 13:53

banner134

 Derinkuyu Kaymakamı Mithat Can Kutluca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aziz Thederos Trion Ortodoks Rum Kilisesi'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kaymakamlığa tahsis edildiğini söyledi.

 

Kutluca, kiliseyi ziyaret edecek yerli ve yabancı turistlerden elde edilecek gelirin, Derinkuyu Yeraltı Şehri'nin çevre düzenleme projesine kaynak olacağını belirterek, şunları söyledi:

 

"Aziz Theodoros Trion Kilisesi, Ayastefanos Antlaşması gereği Osmanlılar tarafından savaş tazminatı karşılığında Sultan Abdulmecid döneminde yapılmış. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kilisenin kullanımını Kaymakamlığımıza devretti. Biz de kilisenin bakımını ve temizliğini yapması için Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne tahsis ettik. Aziz Thederos Trion Ortodoks Rum Kilisesi'nin Kaymakamlığa tahsis edilmesi ve Köylere Hizmet Götürme Birliği'nce işletilecek olması ilçe turizmine önemli katkı sağlayacak."

 

Aziz Thederos Trion Kilisesi'nin önümüzdeki günlerde bakımının yapılarak ziyarete açılması planlanıyor.

 

-Aziz Theodoros Trion Kilisesi-

 

Bölgenin önemli Rum yerleşimlerinden biri olan 19. yüzyıla ait Üzümlü Kilise olarak da bilinen, çan kulesi de bulunan Aziz Theodoros Trion Kilisesi, Ayastefanos Antlaşması gereği Osmanlılar tarafından savaş tazminatı karşılığı olarak Sultan Abdulmecid döneminde yapıldı.

 

Kilisenin Yunanca kitabesinde, "Agios Theodoros Trion'un bu çok kutsal kilisesi, İmparator Sultan Abdülmecid Han zamanında, onun yüksek iradesi ile Aziz İkonion (metropoliti) Neofitos Efendi'nin teşviki ile ve burada (Malakopi) ikamet eden Hristiyanların bağışları ile Haldiaslı baş mimar Kiriako Papadopoulos Efendi'nin zahmetleriyle inşa edilmiştir. Agios Theodoros'a ithaf edilmiş ve kutsanarak açılmıştır. Ki onun (Agios Theodoros) vasıtalarıyla Allah bu memleketi bütün tehlikelerden korusun. Amin. Sene 1858 Mayıs 15..." ifadeleri yer alıyor.

 

Özellikle yabancı turistlerin daha çok ilgisini çeken Aziz Theodoros Trion Kilisesi, sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda, mimari plastik bezemelerinin zenginliği, anıtsal duvar resimlerindeki yüksek kalite ile de dikkat çekiyor.

 

Kilisenin yapılışında Selçuklu mimarisinden etkilendiği belirtiliyor.

Haber:Osman Aytekin


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.