banner461

Genç Kızılay Nevşehir Gönüllülerinden İnce Davranış!

banner15
Genç Kızılay Nevşehir Gönüllülerinden İnce Davranış!
10 Ocak 2022 Pazartesi 15:44

banner517
banner134

Türk Kızılay Nevşehir Şubesi Başkanlığı çatısı altında çalışmalarını yürüten Genç Kızılay Nevşehir Teşkilatı,soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte sokakta ve doğada yiyecek bulmakta zorlanan canlılar için seferber olmuş durumda.

Çevreyi korumak, doğaya atık bırakmamak için plastik kullanmak yerine portakal kabuklarından yemlikler yapan gönüllü ekip, Nevşehir merkezde parklar başta olmak üzere 120 noktaya yemliklerden bıraktılar.

Geçmiş günlerde İklim krizine ve İklim değişikliğine farkındalık yaratmak adına  Genç Kızılay Nevşehir bünyesinde ‘iklim değişikliği birimi’ kuran teşkilat,çevreyi korumak,geri dönüşümün önemini anlatmak adına ilk faaliyetinde çevreye doğa dostu yemlikler asmış oldu.

Toplamda 25 gönüllünün katıldığı dağıtımlar kış boyunca şehrimizin bir çok noktasında sürecek.

Birim adına muhabirlerimize Genç Kızılay Nevşehir İl Başkanı Şeyma Altundal açıklamalarda bulundu : "Genç Kızılay Nevşehir olarak gönüllülerimizle beraber insani yardım çalışmalarımızın yanı sıra proaktif olarak ülkemizin geleceği adına görev alıyoruz,biliyoruz ki son dönemde dünyamız iklim değişikliği ve iklim kriziyle mücadele etmekte ve yine biliyoruz ki bulunduğumuz dönemde bir çok meteorolojik afet’te iklim değişikliği sebebiyle meydana gelmekte bizde bundan sebep çevremiz başta olmak üzere şehrimizde çevreyi korumak adına farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyoruz,plastik kullanımını azaltıp şubemizde ve teşkilatımızda ‘karbon nötr’ olmayı planlıyoruz yine aynı şekilde iklim değişkliğinde büyük etkisi olması sebebiyle israfı önlemek adına bilinçlendirme ve saha çalışmalarımıza ara vermiyoruz bugün çevreyi korumak adına portakal kabuklarından yemlikler yapıp astık,portakal kabukları yere düştüğünde dahi gübre olarak toprağa karıştığı için doğaya da faydalı bir çalışma gerçekleştirdik aynı çalışmayı plastikle gerçekleştirmiş olsaydık doğada 400 yıl boyunca kaybolmayan bir maddeyle iyi niyet taşısak dahi zarar vermiş olacaktık, diyerek sözlerine son verdi.

Konuyla İlgili açıkalamalarda bulunan Türk Kızılay Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek: ‘Yaz-kış,gece-gündüz-hafta içi-haftasonu demeden gönüllülerimizle faaliyetlerimize ara vermeden devam etmekteyiz, bu bağlamda da sokak canlılarını unutmayıp yemleri konusunda destek sağladık.

Asırlar öncesinden Hz. Ömer (r.a.) ‘Dağlara buğdaylar serpin. Müslüman ülkede kuşlar aç demesinler.’ 
sözüyle bizim inancımızda insana verilen değerin yanı sıra diğer canlıların da kıymeti harbiyesini çok anlamlı ve vurgulu biçimde ortaya koymuştur. 

Biz de kış koşullarının iyiden iyiye bastırdığı bu günlerde böyle bir anlayışı kurum olarak kendimize düstur edinerek ve Allah rızası için bu uygulamayı gerçekleştirdik. Bu çalışmada emeği geçen tüm Genç Kızılay Gönüllülerine teşekkür ederim' dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.