banner461

Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu Nevşehir Han Odasında Basınla Buluştu.

Nevşehir Hasan Emmi Çevre Ve Kültür Derneği Nin Misafiri Olarak İstanbul dan Nevşehir’e Gelen KAB Platformu ( Kuran In Anlamıyla Buluşma Platformu) Başkanı Av İsmail YILDIZ Ve Genel Sekreteri Abdurrahman KATLAN Nevşehir Basın Mensuplarına Han Odasında Yemekli Basın Toplantısı Düzenledi.

banner15
Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu Nevşehir Han Odasında Basınla Buluştu.
21 Ocak 2013 Pazartesi 10:58

banner134

 Nevşehir Hasan Emmi Çevre Ve Kültür Derneği Nin Misafiri Olarak İstanbul dan Nevşehir’e  Gelen KAB Platformu ( Kuran In Anlamıyla Buluşma Platformu) Başkanı  Av İsmail YILDIZ  Ve Genel Sekreteri Abdurrahman KATLAN  Nevşehir Basın Mensuplarına  Han Odasında Yemekli Basın Toplantısı Düzenledi.KAB Platformu Başkanı Av.İsmail Yıldız Çalışmaları Hakkında Bilgiler Verdi Av:İsmail Yıldız ;

KUR’AN’IN ANLAMIYLA BULUŞMAK PLATFORMU

 

Kısa adı KAB olan Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformu, Kur’an ve Sünnet çizgisinden sapmadan, bilişim ve iletişim çağının tüm araç ve gereçlerini kullanarak, insanlığı doğruluğundan şüphe duyulmayan bilgi kaynaklarına yönlendirme, insanlığın maddî ve manevî sıkıntı ve bunalımlardan kurtulabilmesi için önlerine uygulanabilir ilahî reçeteler sunma vizyonuyla 2007 yılının Haziran ayı içerisinde kurulmuştur.

Aradan geçen 6 yılda birçok önemli hizmetlere öncülük ve önderlik yapmanın verdiği huzurla emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

İlk olarak Türkiye genelinde bilimsel bir anket çalışması yaptırarak toplumumuzun Kur’an’a bakış açısını görmek istemiştir. Bu anketten çıkan sonuçlara göre halkımızın % 94 ’ünün evinde Kuran-ı Kerim’in olduğu, %78 ’inin evinde meal ya da tefsirlerin de olduğu, %37 ’sinin orijinalinden Kur’an okumayı bildiği, ancak sadece %5 ’lik bir kesiminin düzenli bir şekilde anlamıyla buluştuğu görülmüştür.

Bu tablodaki durumu değiştirmek için yola çıkan platform, yurdumuzun her bir köşesine yayılmış 80’e yakın üye STK’larıyla birlikte halkımızı Kur’an’ın anlamıyla buluşturma noktasında sayısız toplantılara ev sahipliği yapmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda 600 bin insanımızı Hasan Tahsin Feyizli tarafından hazırlanan Feyzü’l Furkân Kur’an-ı Kerim Meali ile tanıştırmıştır.

2009 yılında aynı anda 41 ilimizde ilk kez düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i ve Meali’ni Güzel Okuma Yarışması vasıtasıyla geniş kitlelerin Rabbimiz’in mesajıyla tanışmasına vesile olmuştur.

Hazırlanan kitapçıklar, broşürler, bültenler, TV ve radyo programları hep aynı hedefe matuf çalışmalar olarak hizmet görmüşlerdir.

Cezaevlerindeki mahkûmları bu en zor günlerinde manen huzura kavuşturma gayesiyle ziyaretler yapılmış ve mealler hediye edilmiştir.

Ülkemizde birçok yerde halkımız ve öğrencilerimize yönelik Kur’an Meali Bilgi Yarışmaları düzenlenerek Kur’an’ın anlaşılarak okunması mantığı verilmeye çalışılmıştır.

Tertiplenen senaryo yarışmasına katılan 500’e yakın eser arasından seçilenlerden bazıları Elham bu ve kılavuzsuz olmaz isimleriyle animasyon filmi ve radyo seslendirmeleri haline getirilmiş ve halkımızın büyük beğenisine mazhar olmuştur. Bugünlerde yepyeni bir kısa film hazırlama çalışmaları hızla devam etmektedir.

www.kuranimiz.net adıyla kurulan web sitesi ve sosyal medya aracılığıyla toplumsal bilinç vermeye gayret edilmiştir. Online olarak Kur’an okunabilen, okunan ayetlerin meal ve tefsirleri takip edilebilen, ülkemizin önde gelen akademisyenleri ile yapılan röportajlara Kur’an TV başlığı altından ulaşılabilen sitede ayrıca platform çalışmaları, makaleler, animasyonlar, farkında mıyız köşeleri gibi birçok orijinal başlıklar mevcuttur.

Geçtiğimiz yıllarda yine üye STK’larla birlikte “Kur’an nedir, nasıl bir kitaptır ve niçin indirilmiştir; Kur’an’ı anlamanın yöntemleri nelerdir” konularında 200 merkezde düzenlenen programlara 250 bine yakın kişi katılmış olup bu seminerler vasıtasıyla Kur’an’ın mesajının daha geniş kitlelere ulaşması sağlanmıştır.

Niteliği artırmak amacıyla Kur’an lisanı Arapça’nın öğrenilmesi için kurslar açılmış, bu amaçla “Ana kaynağın ana dilinden öğrenilmesi” vurgusu yapılmıştır.

2012 yılında, Kur’an sünnet birlikteliği, Kur’an’a karşı yapılan itirazlara cevaplar, Allah’ın sevdiği kulların özellikleri vb… 6 ana konu tespit edilmiş ve bu konu başlıklarında yurt sathında seminerler düzenlenmiştir.

Önümüzdeki günlerde web sitesi üzerinden uzaktan eğitim çalışmaları ile sanal sınıflar oluşturulup e-seminerler, e-dersler verilerek toplumumuzun Kur’an’la buluşması kolaylaştırılacaktır.

 

 KAB PLATFORMU

www.kuranimiz.net

 

 

Av. İsmail Yıldız / KAB Platformu Başkanı

Abdurrahman Katlan / KAB Platformu Genel Sekreteri


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.