banner461

Şimdi İyi Bir Üzüm Turşusu Olsada Yisek

Başka vilayetlerde pek fazlaca bilinmeyen bu yönüyle sadece Nevşehir ve çevre yöremizde yapılan ve sofralarımızı süsleyen meşhur üzüm turşularını şimdilerde pek fazla göremez olduk.

banner15
Şimdi İyi Bir Üzüm Turşusu Olsada Yisek
11 Ocak 2013 Cuma 16:32

banner134

Hele hele yeni kuşaklar beklide bir daha bizlerin tattıkları bu lezzetleri hiç tadamayacaklar.

İşte burada en önemli konu bu kültür ve değerlerimize sahip çıkmak korumak ve yaşatmak…

Temmuz Ağustos ayının gelmesi ile birlikte toplanmaya başlayan meşhur Nevşehir Üzümlerimizin bir kısmı kurutularak kuru üzüm olarak kışa saklanır,bir kısmı yine pekmez kaynatılır,hoşafı suyu ile kan yapıcı kuvvet verici bir ilaçtır üzüm.Ama başka vilayetlerde pek bilinmeyen Üzüm Turşusu yine sadece Nevşehir  ve çevre yörelerde yapılır.Ürgüp,Göynük,Karaburna,Sulusaray,Çat,KAracaşar,Özkonak,Ortahisar,Göreme,Uçhisar gibi tüm Kapadokya bölgesinin vazgeçilmezidir.

Üzüm turşusu Genellikle Parmak üzümünden de yapılır.Üzüm Turşusu geçmişten Geleneksel Osmanlı Mutfağının unutulmaya yüz tutmuş bir değeri olarak azda olsa halen bölgemizde güz döneminde hazırlanılarak yapılıyor.

Üzüm turşusu,başka vilayetlerde pek bilinmez.üzüm turşusu dendiğinde tuzlu bir tat tahayyül ederler ama yediklerinde de hayal kırıklığına uğrarlar.bilenler bilir.genelde parmak üzümünün tanelerinden yapılır.esas salkımlar hevenklere asılıp kışın ortalarına kadar muhafaza edillip tüketilir.

Üzüm turşusu Kapadokya'da yaygın bir lezzet.
(Şimdi o unutulmaz sofralarımızın unutulmaz lezzetlerini bir hatırlayalım.Fotoğraflara gözatabilirsiniz..)

Malzemeler

1 kg yeşil üzüm (kabuğu kalın ve salkımı seyrek olanları tercih edin), tuz, 500 ml (2 su bardağı) doğal üzüm sirkesi.

Yapılışı

Üzümleri yıkayın, iyice süzdürün. Tencerede tuzlu su kaynatın. Üzümleri kaynar suya batırıp, pörsümemeleri için hemen çıkarın. Haşlanan üzümleri kavanoza yerleştirin, kavanozların üzerini sirke ile tamamlayın. Temiz bir taş ya da kiremit koyarak turşuyu bastırın, kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Hem ekşi hem tuzlu hem de tatlı tadı ile çok özel olan bu turşuyu 40 gün bekletip istediğinizde servis yapabilirsiniz.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehir - 10 yıl önce
ürgüp ve köylerinde bu lezzet çok ve ürgüpün insanı misafiri sever tanıdığınız yada tanımadığınız bir eve misafir olup tadına bakabilirsiniz.
Avatar
hakan - 10 yıl önce
fotolar insanın iştahını kabartıyor.insanımızı kültürümüzü yansıtan kareler gerçekten çok hoş olmuş.
Avatar
gurbetci - 10 yıl önce
az yiyin sonra sallanirsiniz:))) sarhos olursunuz
Avatar
gurbetci - 10 yıl önce
az yiyin sonra sallanirsiniz:))) sarhos olursunuz
Avatar
Bayram Ulkat - 10 yıl önce
üzüm turşusunun yapılışında bir yanlışlıkmı var yoksa benim bildiğim başka birşeymi. 50 sene öncesinde hardal ile yapılırdı şimdi ise eczanelerde satılan kimyasal ilacı var. ben size bir ped şişe getireyimde anlaşalım.
Avatar
Yusuf Harbi - 10 yıl önce
bu gibi değerlerimizi gün yüzüne çıkaracak, ticarileştirecek bir baba yiğit olmaz mı? tüm kültürel miraslarımız bir bir yok oluyor, unutuluyor veya başkaları sahip çıkıyor.
Avatar
kadir - 8 yıl önce
Arkadaşlar üzüm turşusü lazım bana satan varsa beni arasın 05445802063
Avatar
Yıldıray - 8 yıl önce
Şimdi canımız çekti valla olsada yesek tarifine göre deneyeceğim