banner461

Bakan Yardımcısı Yavuz Nevşehir’de Kayaşehir’i Gezdi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Nevşehir’de bulunan ve dünyanın en büyük yeraltı şehri olarak kabul edilen Kayaşehir’i gezdi.

banner15
Bakan Yardımcısı Yavuz Nevşehir’de Kayaşehir’i Gezdi
02 Ocak 2021 Cumartesi 14:53

banner143
banner134

Nevşehir’de bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özkan Yavuz, beraberinde Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı ile birlikte Nevşehir Kalesi çevresinde bulunan ve bir süre önce turizme kazandırılan Kayaşehir’de incelemelerde bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici’nin de eşlik ettiği Bakan Yardımcısı Yavuz, incelemeleri sırasında bölgede gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin Belediye Başkanı Rasim Arı’dan bilgiler aldı.

6. Yüzyıl’dan günümüze sürekli bir yaşam izlerinin bulunduğu Kayaşehir içerisinde kayadan oyma yaşam odaları, ticarethaneler, manastır, tüneller, bezirhaneler ve kilise bulunduğunu belirten Arı, bölgenin birinci etabının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkıları ile 17 Temmuz 2020 tarihinde  turizme açıldığını kaydetti.

Nevşehir Kalesi ile birlikte turizme açılan Kayaşehir’inpandemi dönemine rağmen yerli ve yabancı turistlerce büyük ilgi gördüğünü ifade eden Arı, bölgenin diğer etaplarının ise turizme kazandırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Nevşehir Kalesi’nin hemen yanında bulunan Kahveci Dağı eteklerindeki Meryem Ana Kilisesi’nde de restorasyon çalışmaları başlatıldığını belirten Arı, “Nevşehir Kalesi etrafında bir turizm adası oluşturuyoruz. Bir yanda Kayaşehir ve Nevşehir Kalesi hemen yanında Meryem Ana Kilisesi, Rum Hamamı, Tahtalı Kahve ve Çanlı Kilise. Buradaki çalışmalar tamamlandığında hem bölge hem de ülke turizmine ciddi katkılar sağlayacak. Sadece Kayaşehirpandemi döneminde on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi. “ dedi.

Başkan Arı daha sonra Bakan Yardımcısı Yavuz’a Nevşehir Kalesi ve restorasyon çalışmaları başlatılan Meryem Ana Kilisesi’ni gezdirerek Nevşehir Belediyesi’nin bölgede devam eden ve gerçekleştireceği projelere hakkında bilgiler verdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.