banner461

Cuma Namazında Pandemi Kuralları

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Cuma Namazına ilişkin 4 Aralık 2020 tarihli açıklaması: “İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür.

banner15
Cuma Namazında Pandemi Kuralları
08 Ocak 2021 Cuma 17:26

banner143
banner134

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Cuma Namazına ilişkin 4 Aralık 2020 tarihli açıklaması: 

“İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir. 

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır. Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye Cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.  

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir.  

Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve temaslı olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Din İşleri Yüksek Kurulu”  https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/30035/din-isleri-yuksek-kurulundan-cuma-namazina-iliskin-aciklama 

Pandemi döneminde huşû içinde bir Cuma Namazı kılabilmek için: 

-Hasta olanlar, temaslı olanlar, öksürenler, hapşıranlar namazını evde kılmalı 

-Maskeler, ağız ve burunu kapatacak şekilde takılmalı 

-Güneş gelen yerlere araç park edilmemeli 

-Hutbe süresi uzun tutulmamalı 

-Misafir imamlara, hutbe süresi özellikle hatırlatılmalı  

-Seccade, cemaati rahatsız etmeden bir kenarda çırpılmalı 

-Başkalarının araç çıkışına engel olmadan, park yapılmalı 

Rabbim; bizleri kul hakkını gözeten, pandemi kurallarına uyanlardan eylesin; bu virüs tehdidini ilimizden, ülkemizden, dünyamızdan en kısa zamanda defeylesin İnşallah. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.