banner461

Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı. 

banner15
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun
15 Ekim 2021 Cuma 12:58

banner517
banner134

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı. 

Başkan Korkmaz, “Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınlarımız üstlenmektedir. 

Dünya çiftçi kadınlar günü Fikri ilk olarak 1995 yılında Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen, 4. dünya kadın konferansında çıkmıştır. Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren de 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. 

Kadın çiftçilerimiz tarımsal üretimin her aşamasında yer almakla birlikte daha çok gıda, hayvansal üretim, ürün hasadı, ürünlerin işlenmesi gibi alanlarda yoğunlaşmaktadırlar. Kırsal kesimdeki kadınların günlük yaşamda ve tarımsal faaliyetlerdeki işlerinin çeşitliliği ve çokluğu nedeniyle büyük bir yükü omuzlamaktadırlar. Kadınlarımız yeri geldiğinde tarlada, tohum ekmekte, yeri geldiğinde ürününü hasat etmekte, hayvanlarına bakmakta, tarımın her alanında çalışmaktadır. Bunların yanı sıra üzerinde bulunan geleneksel ev işlerini yürütmekte, annelik gibi kutsal bir görevi de beraberinde yerine getirmektedir. 

Tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren Anadolu’nun dört bir yanında toprağı bin bir emekle işleyen, döktüğü alın teriyle toprağa bereket katan bütün kadın çiftçilerimizin, Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü tebrik ediyorum, üreten eller dert görmesin iyi ki varsınız.” Dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.