banner461

Nevşehir ‘2021 Avrupa Spor Kenti’ İlan Edildi

Nevşehir resmen 2021 Avrupa Spor Kenti ilan edildi.

banner15
Nevşehir ‘2021 Avrupa Spor Kenti’ İlan Edildi
29 Aralık 2020 Salı 21:56

banner143
banner134

Nevşehir Belediyesinin, Avrupa Spor Şehirleri ve Başkentleri Federasyonuna yaptığı adaylık başvurusu sonucunda Nevşehir, ‘2021 Avrupa Spor Kentiilan edildi

Nevşehir’in marka değerini yükseltmek ve tanınırlığı artırmak amacıyla Avrupa’da girişimlerini sürdüren Nevşehir Belediyesi, Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Başkentleri ve Spor Şehirleri Federasyonu’nun düzenlediği organizasyonda “2021 Avrupa Spor Kenti” ilan edildi.

Nevşehirlilere bu müjdeyi Belediye Başkanı Rasim Arı sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu: "Ne demiştik? Bu şehir sanatın, sporun ve kültürün başkenti olacak... Yaptığımız başvurular sonuç verdi ve Nevşehir'imiz '2021 Avrupa Spor Şehri' oldu.

Böylesi onurlu bir ünvanı almamıza bizlere destek olan Gençlik Ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na ve Avrupa Spor Elçimiz kadim dostumuz Sayın Yasin Bölükbaşı'na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm dünyanın yakından takip edeceği etkinliklerimizde görüşmek üzere..." dedi. 

AK Parti Genel Sekreter Yardımcısı ve Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) Başkanı Yasin Bölükbaşı'da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; "2021 Avrupa Spor Şehri Nevşehir. Bu sene Avrupa Spor Haftası kapsamında yaptığı görkemli kapanış programıyla, doğal güzellikleri ve alt yapısıyla hakederek bu sonucu aldı. Şimdi gereğini yerine getirme zamanı ..." dedi.

Nevşehir için büyük gurur...

Nevşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda yaptığı başvurusunu değerlendiren federasyon komitesi, Nevşehir’in mevcut spor tesislerini, Nevşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği spor yatırımlarını ve farklı spor dallarındaki faaliyetlerini inceledikten sonra kararını verdi.

Avrupa’nın önde gelen kentlerinin de başvuruda bulunduğu 2021 Avrupa Spor Kenti için unvanı için Nevşehir’i layık gören komite nihai kararı ve tebrik mahiyetindeki mektubunu Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’ya gönderdi.

Nevşehir için büyük gurur... 

Avrupa Başkentleri ve Spor Şehirleri Federasyonu Gian Francesco Lupatelli tarafından gönderilen mektupta, “Nevşehir’in 2021 Avrupa Spor Şehri olduğunu açıklamaktan onur duyuyoruz. Ödül için tebrik ediyoruz. Çünkü şehriniz Avrupa başkentleri ve spor şehirleri Federasyonu2nun temel hedeflerine uyum ve sağlığın entegrasyonun, eğitimin, herkes için sporun birer aracı olması açısından gerçekten iyi bir örnektir. Güzel tesisleriniz, programlarınız ve faaliyetleriniz ile örnek teşkil edecek bir spor politikası da geliştirmişsiniz. Bundan böyle şehriniz Avrupa Başkentleri ve Spor Şehirleri Federasyonu ailesi arasındaki yerini almıştır. Üye şehir olarak istitlalinize ihtiyacımız vardır ve Yılın Avrupa Spor Şehri şeklinde bir unvan ihdas ettiğimizi ve bu unvan kapsamında 2021 yılında ödül alan en iyi şehrin gelecek yıl Avrupa’da spor alanında referans şehir olarak kabul edileceğini de belirtmek isteriz. İşbirliğiniz için şimdiden teşekkür ederiz ve sizi gelecek yıl ödül töreninde bizzat görmeyi bekliyoruz.” denildi.

Kararın Nevşehir’e, Kapadokya bölgesine ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Belediye Başkanı Rasim Arı, bu unvan ile birlikte dünyanın turizm destinasyonu olan Kapadokya ve Kapadokya bölgesinin başkenti Nevşehir’in spor turizminde Avrupa’nın en önde şehirleri arasında yer alacağını kaydetti.

Kayaşehir ile birlikte şehir merkezinde oluşturulan turizm destinasyonunun, Avrupa Spor Şehri unvanıyla şehre spor turizmi için bir ivme kazandıracağını ifade eden Arı, “Bu şehir sanatın, sporun ve kültürün başkenti olacak demiştik. Yaptığımız başvurular sonuç verdi ve Nevşehir'imiz '2021 Avrupa Spor Şehri' oldu. Böylesi onurlu bir unvanı almamıza bizlere destek olan Gençlik Ve Spor Bakanımız Sayın Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na ve Avrupa Spor Elçimiz kadim dostumuz Yasin Bölükbaşı'na teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2021 yılında tüm dünyanın yakından takip edeceği etkinliklerimizde görüşmek üzere.” dedi.

Nevşehir'in 2021 Avrupa Spor Kenti olması hem bölge hem de ülke açısından da ayrıca bir önem taşıyor. Türkiye’de İstanbul’ ve Çorlu'dan sonra ilk defa Nevşehir resmi olarak Avrupa Spor Kenti olarak Türkiye’yi Avrupa’da temsil etme gururuna erişecek. Nevşehir, 2021 yılında Avrupa Spor Kenti olarak spor alanında adını sıkça duyuracak ve örnek bir spor kenti olmanın haklı gururunu yaşatacak. Sporda öncü belediye olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Nevşehir Belediyesi’nin bu ödülle birlikte hem kentin marka değerini oldukça yukarıya çekeceği hem de sporla ilgili bölgede lider olma vizyonunun taçlandığı ifade ediliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.