banner461

Nevşehir'de Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile TARSİM Kayseri Bölge Müdürlüğü işbirliğinde, üreticilere yönelik Devlet Destekli Tarım Sigortaları tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.

banner15
Nevşehir'de Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı yapıldı
11 Ocak 2022 Salı 16:52

banner517
banner134

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından, 2022 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler, bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin ve 2022 yılında uygulanacak olan bazı yeniliklerinde yer aldığı bilgilendirme toplantısı İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Tarım Sigortaları Havuzu bilgilendirme toplantısına İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür MEMİŞ, TARSİM Kayseri Bölge Müdürü Ömer ALTUĞ, TARSİM Kayseri Bölge Müdür Yardımcısı Yusuf ÜSTÜN, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürleri ve Teknik Personelleri, Ziraat Odası Başkanı Kahraman KAYA, Kooperatif ve Birlik Başkanları ile Çiftçiler katılımı ile kapsamlı bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantıda Tarım Sigortaları Genel Şartları, tarife ve talimatları ile  Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasının önemi ve şartları hakkında bilgi verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür MEMİŞ toplantıda “TARSİM kapsamında Bölgemizde 2022 yılına ait yapılan mevcut yeni çalışmalar ve bazı yenilikler olmuştur. Bu yenilikler Çiftçilerimiz ve üreticilerimizin kazançlarını doğrudan etkileyecek şekilde gerçekleşmiştir. Bu yeniliklerin bölgemiz çiftçilerine hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca Çiftçilerimize ürünlerini ve hayvanlarını sigorta yaptırmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Yine 2022 yılı yenilikleri arasında olan Şeker Pancarı, Çerezlik Kabak, Domates, Biber ve Patlıcan da yeniden ekim dikime neden olacak erken dönemde meydana gelen don zararının da teminata alındığı bilgisi üreticilerle paylaşıldı.

Ayrıca branşlara göre üreticinin ödeyeceği prime yapılan indirimlerin % 16’ya kadar ulaştığı, köy bazlı kuraklık verim sigortasında devletin prim desteğinin % 70 olarak uygulanacağı bilgiside paylaşıldı.

Önceki senelerde de uygulamada olan % 5 Kadın Çiftçi indirimi % 5 Genç Çiftçi indirimi, hasarsızlık indirimleri, % 5 DİTAP üye indirimi ve % 10 DİTAP sözleşme indirimi hatırlatılmıştır.

Doğal bir afet gelmeden önce tedbir alınması ve ürünlerin son kabul tarihinden önce muhakkak anlaşmalı sigorta şirketlerine başvurulması  gerekliliği vurgulandı.

Bölgemiz İllerinde son kabul tarihleri ise şu şekildedir;

Dolu paketi teminatları için

Arpa 16 Nisan,

Buğday 24 Nisan,

Üzüm 1 Mart

Ceviz 28 Şubat.

Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası için Hubabat gurubunda ( Arpa Buğday Çavdar Tritikale ve bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında  ) 21 Şubat,

Baklagil gurubunda ( Nohut Mercimek ve bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında) ise 7 Mart tarihinden önce anlaşmalı sigorta acentelerinden sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir.

Tarım Sigortanı Yaptır, Güvencen Olsun​


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.