banner461

Nevşehir'in Göreme beldesine 'yavru vatan'dan kardeş şehir

Göreme Belediyesi ile Kıbrıs'ın Çatalköy Belediyesi arasında "Kardeş Şehir" protokolü imzalandı.

banner15
Nevşehir'in Göreme beldesine 'yavru vatan'dan kardeş şehir
21 Mart 2022 Pazartesi 18:35

banner517
banner134

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bağlı Çatalköy belde Belediyesi'nde gerçekleştirilen törenle her iki belediye başkanı kardeş şehir olmak için imza atarak protokolü tamamladı.

Nevşehir'in Göreme beldesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Güzelyurt kentleri kardeş şehir oldu. İki belediye arasında "kardeş şehir" protokolü, Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu tarafından imzalandı. 

İki kent arasında gelişen dostane ilişkilerin "kardeş şehir" protokolü imzalanmasıyla taçlanmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren; "Dostluk ve kardeşliğimizi geliştirmek amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Çatalköy Belediye Başkanı Sayın Mehmet Hulusioğlu ile birlikte kardeş şehir protokolümüzü imzaladık. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.

Çatalköy

Girne’nin doğusunda, Çatalköy yakınlarında, deniz kıyısında yer alan Vrysi, Neolitik döneme ait bir yerleşim yeridir. Yapılan kazılar sonucunda buradaki yerleşimin Anadolu'nun güneyindeki Kilikya bölgesinden gelen yerleşimciler tarafından kurulduğu ve M.Ö. 4000-3000 yılları arasında kullanıldığı anlaşılmıştır. Kazılar o dönemdeki ekonominin tarıma dayandığını göstermektedir. Toprak kapların el yapımı olduğu anlaşılmaktadır. Evler birbirlerine dar dehlizlerle bağlıdır. Duvarlar taş ve balçıktan yapılmış olup, iç yüzeyleri balçıkla sıvanmıştır; damlar ise kamıştan yapılmış olup, çamur ve balçıkla örtülmüştür. M.Ö. 3000 yılı civarında gerçekleşen bir depremden sonra Vrysi halkının buradan ayrılarak başka bir yere göçtüğü düşünülmektedir. 

Çatalköy kasabasının nüfusu 2011 itibarıyla 5.110'dur. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.