banner461

NEVÜ’den İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmaları

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ), 6331 Sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını sürdürmekte.

banner15
NEVÜ’den İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmaları
25 Mart 2021 Perşembe 15:34

banner517
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ), 6331 Sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını sürdürmekte.

NEVÜ kurumsal bir yaklaşımla İş Sağlığı ve Güvenliği Üst Kurulu oluşturarak, yapılacak olan “İş Sağlığı ve Güvenliği” çalışmalarını İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü aracılığı ile başarılı bir şekilde yürütülmekte. NEVÜ İş Sağlığı ve Güvenliği Üst Kurulu kararları çerçevesinde birinci aşamada; tüm personelin “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi”, “Covid19 Eğitimi” ve sağlık kontrollerinin yapılması, NEVÜ Merkez Yerleşkesi ve tüm İlçelerdeki yerleşkelerde bulunan bina ve eklentilerinin risk değerlendirilmesinin yapılması gibi çalışmalar yaklaşık sekiz aylık bir sürede tamamlandı.

İkinci aşama çalışmalar olan NEVÜ Merkez Yerleşkesi ve tüm İlçe Yerleşkelerde bulunan bina ve eklentilerinin yangın güvenliği için Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün destekleri ile itfaiye denetimlerinin yapılmasına, yemekhane ve çay ocağı gibi faaliyetlerde çalışan personellerin hijyen eğitimi belgelerinin alınması ve çalışanların ilk yardım eğitimleri alması çalışmaları devam etmekte.

Çalışanların ilk yardım eğitimleri için de, NEVÜ İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü, NEVÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda devam ederken, “İlk Yardım Yönetmeliği” çerçevesinde düzenlenen ve eğitim alacak personellerin en fazla 21 kişi olacak şekilde gruplandırıldığı eğitimlerde şu ana kadar 5 grup halinde beş haftalık bir süreçte 105 personelin katılımı sağlandı.  Katılımcıların teorik ve uygulamalı eğitim ve sınavlar sonucunda Sağlık Bakanlığı onaylı “İlk Yardımcı” belgesi almaları sağlandı. 

İlk Yardım Eğitimleri, Sağlık Bakanlığı tarafından İlk Yardım Eğitmeni Belgesine sahip ve aynı zamanda Nevşehir 112 Acil Yardım ve UMKE personelleri olan; Hüsnü Dönertaş, İsmail Taşkın, Bayram Gülmez, Hasan Doğan, Mustafa Yücel ve Gülsen Tuncer tarafından verilmekte olup, “İlk Yardımcı Eğitimi” çalışmaları ve diğer “İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmaları” ilerleyen aylarda devam edecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.