banner461

Onyx taşları büyük ilgi görüyor

Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden Kapadokya bölgesinin başkenti Nevşehir’de turistik merkezlerde yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği ürünlerden biri de onyx taşlardan yapılmış takılar.

banner15
Onyx taşları büyük ilgi görüyor
19 Kasım 2019 Salı 12:42

banner134

Bölgenin dünyaca ünlü tarihi ve turistik merkezlerini keşfe çıkan yerli ve yabancı turistler için bölgenin değişik merkezlerinde açılan hediyelik eşya satılan işyerlerinde hemen hemen her gün önemli bir hareketliliğin olduğu gözlere çarpıyor.
Doğal haliyle sıradan bir taş gibi görünen ancak ustaların ellerinde birer muhteşem hediyelik ürün haline dönüştürülen Onyx taşından yapılı hediyelik eşyaları görenler gözlerine inanamıyor.
Onyx taşı; Bir kalsedon türü. Onyx bilinen mermer den farklı bir taş. Dışarıdan bakıldığında mermerden ayırt etmek çok zor. Ancak Onyx taşı yarı saydam olup ışığı geçirirken, Mermer tamamıyla geçirgensizdir. Mermer yeryüzüne yakın katmanlardan elde edilirken, Onyx taşı çok daha fazla derin katmanlarda bulunur ve renklerine göre değer kazanır.
En değersiz onyx sihay renkli olanıdır, daha sonra değer sırasına göre Beyaz, Gri, Kahverengi, Sarı ve Yeşildir.
İsim Olarak Başlıcaları Şöyledir.; Akik - Akuamarin - Amazonit - Ametist - Aventurin - Aytaşı - Azurit - Çeroit - Dumanlı Kuvars - Florit - Garnet - Güneştaşı - Havlit - Hematit - Jasper - Kalsedon - Kalsit - Kantaşı - Kaplangözü - Kehribar - Kuvars - Krizokol - Krizopras - Kunzit - Kyanit - Labradorit - Lapis - Malakit - Mercan - Obsidyen - Oltu - Oniks - Opal - Pembe - Kuvars - Peridot - Pirit - Rodokrozit Rodonit - Rutil - Safir - Sitrin - Sodalit - Topaz - Turkuaz - Turmalin - Unakit - Yakut – Yeşim.


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.