banner461

Ören yeri gelirlerinin % 20 -25’lik bölümü bizlere bırakılmalı

Kaymaklı Belediye Başkanı Harun Çekiç, ören yeri gelirlerinin % 20-25’lik bölümünün belediyelere bırakılmasını istediklerini ifade etti.

banner15
Ören yeri gelirlerinin % 20 -25’lik bölümü bizlere bırakılmalı
18 Temmuz 2020 Cumartesi 10:30

banner517
banner134

Türkiye’nin en önemli tarihi ve turistik yörelerinden Kapadokya bölgesinde Göreme açık hava müzesinden sonra en fazla turistin ağırlandığı Kaymaklı beldesinde belediye başkanı Harun Çekiç, ören yeri gelirlerinin % 20-25’lik bölümünün belediyelere bırakılmasını istediklerini ifade etti.

Yerel yönetimlerin mevcut ekonomik yapısıyla ören yerlerine çevre düzenlemesi, temizlik ve istihdam anlamında daha iyi hizmet verebilmesini amaçladıklarını dile getiren Başkan Çekiç, “Ören yeri gelirleri tekrar belediyelere verilmeli. Turizm bakanlığındaki ziyaretimde de bu isteğimizi dile getirdim. Önceleri yüzde 40 oranında para veriliyormuş. Sonrasında yüzde 5’e düşürülmüş bu pay. En sonunda ören yerlerine para verilmez diye bir yasa çıkarılmış. Parasızlıkla biz buraların çevre düzenlemelerine bile yetişemeyiz. Yüzde 20-25 oranında bir ören yeri geliri bize bırakılırsa hem çevre düzenlemelerini, temizliğini ve istihdam oluşturabiliriz. Göreme açık hava müzesinden sonra bölgedeki en fazla turist ağırlayan ören yeri Kaymaklı yeraltı şehri. Yılda 1 Milyona yakın yerli ve yabancı turist buraya geliyor. Hükümetten ve Milletvekillerimizden isteğimiz ören yeri gelirlerinin % 20-25 oranındaki payı yerel yönetimlere bırakılsın. Ki bizde bu tarihi ve turistik alanlarımıza daha iyi hizmet edebilelim” dedi.


Kaynak: MHA

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.