banner461
banner195

Elektrik sayaçlarının dışarı alınması gerekiyor

Mevcut elektrik sayaçlarının kapalı mekanlar ve okunmayı zorlaştıran ortamlardan, uygun bir yere alınması zorunluluğu bulunuyor.

Elektrik sayaçlarının dışarı alınması gerekiyor
31 Ekim 2013 Perşembe 10:35

banner143
banner134

 Elektrik kullanım miktarını ölçmek için kullanılan sayaçların, Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin 17. maddesi uyarınca kolayca okunabilecek yerlerde bulunması gerekiyor.

Müstakil konutlarda konut dışında, apartmanlarda ortak alanlarda, iş yerlerinde ise mekanın niteliğine göre ortak alanda veya dışarıda olması gereken sayaçların yerini belirleme yetkisi de aynı yönetmelik maddesi ile dağıtım şirketlerine verilmiş durumda.

Elektrik sayaçlarının yönetmelikte belirtilen şekilde uygun yere alınması ayrıca aboneler açısından da birçok avantaj getiriyor. Öncelikle düzenli olarak okunan sayaçlar sayesinde faturaların arası açılmamış oluyor. Diğer bir avantaj ise sayaç okuma görevlisi sayacı okumak için muhatap aramıyor, aboneler de ilgili görevli ile diyalog ihtiyacı veya mecburiyeti hissetmiyor.

Sayaçların yerlerinin mevzuata uygun şekilde değiştirilmesi işlemi esnasında sadece pano ile tesisat ücreti abone tarafından karşılanıyor. Abone MEDAŞ tarafından kendisine gösterilen yere panoyu yaptırıyor ve tesisatı bağlantıya hazır hale getiriyor. Bağlantı işlemini MEDAŞ ücretsiz olarak yapıyor. Ayrıca sayaç yerinin değişimi sırasında eskimiş, arızalı, kalibrasyon bozukluğu gibi sayacın değişimini gerektiren durumlarda da sayaç, MEDAŞ tarafından ücretsiz olarak yenisi ile değiştiriliyor.

Sayaç yerinin değiştirilmesi için tebligat gönderilmiş abonelerin, tebligatta belirtilen sürede MEDAŞ'a başvurarak sayaç yerinin değiştirilmesini talep etmeleri tavsiye ediliyor. Bu süreyi geçiren abonelerin sayaçlarının yerleri MEDAŞ tarafından değiştirilecek ve bu esnada ortaya çıkan pano ve tesisat giderleri de aboneye ayrıca fatura edilecek. Bu işlemi de MEDAŞ'ın anlaşmış olduğu elektrik müteahhitleri yapacak.

Bu nedenle abonelerin, sayaç yerlerinin değiştirilmesi için bir an önce MEDAŞ'a başvuru yaparak sıkıntı yaşamadan bu yasal zorunluluğu yerine getirmelerinde yarar bulunmakta.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
şahin - 5 yıl önce
saatleri değişim ücretini söke söke aldılar (elektriği keserek)