banner461
banner195

Kanserli Köyde Evlere Haciz Şoku !

Taşında, toprağında kanserojen madde bulunan Kanserli köy olarak bilinen Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Tuzköy mahallesinde Kanser nedeniyle yaptırılan 240 konut için Haciz işlemlerinin başlatılması şoku yaşanıyor.

Kanserli Köyde Evlere Haciz Şoku !
31 Aralık 2014 Çarşamba 12:10

banner143
banner134
Nevşehir Tuzköy çevresindeki yapı taşlarında ve suyunda yer alan, kanserojen içerikli `ereonit` maddesi son 30 yılda yüzlerce insanı kanser etti.

Öyleki  bin 600 nüfuslu Tuzköydeki iki mezarlığın `kapasitesi` doldu.

Yaşanılan bu iç acıtıcı dram karşısında, Yeni yaşam yerlerine konutlar yapılarak Taşında, toprağında kanserojen madde bulunan Nevşehir’in Tuzköy kasabası daha uzak bir noktaya taşınmıştı.


FİB Haber Merkezi olarak edindiğimiz bilgilere göre; Nevşehir`in en eski yerleşim alanlarından biri olan Tuzköy`ün sakinlerinin kendileri için yapılan yeni yerleşim yerlerine geçmesiyle vatandaşlar tamda rahat etmişken aldıkları bir haberle adeta şok etkisi ile sarsıldı.

İşte o çarpıcı iddialar:

Taşında, toprağında kanserojen madde bulunan Kanserli köy olarak bilinen Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Tuzköy mahallesinde, Kanser nedeniyle yaptırılan 240 konut sakinleri için Haciz işlemlerinin başlatılması şoku yaşanıyor.

Kanser nedeniyle ,Gülşehir’in Tuzköy mahallesinde daha önce Belediye Başkanı Ümit Balak döneminde yaptırılan 240 konut için yaklaşık 6-7 sene önce kuraların çekilip, vatandaşların eski yerleşim bölgesini boşaltarak kendileri için yapılan bu konutlara oturulduğu belirtilerek, bize o zaman bu yeni yaşam alanlarıyla ilgili hiçbir ödeme yapılmayacağı söylenmişti. Bizde bu şekilde eski evlerimizi boşalttık. Kura çekimi sonrası tapu almaya gittiğimizde Bayındırlık tan bize imza atmamız istendi bizde imzamızı attık ve evlerimize taşındık.

Yıllar sonra şimdi bize borç çıktı.20 gün içinde ödeme yapmaz isek bize Haciz işlemlerinin başlatılacağı tebliğ edildi. 240 konutta vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşıyor.Hiçbirinin bu parayı ödeme şansı yok böyle bir geliri de yok diyerek mağdur olduklarını dile getiriyorlar.

 
TUZKÖY'DE VATANDAŞ ÇARESİZ...! Bizi KANSER Etmeyin...!

Tuzköy de ki 240 kişiye yapılan tebliğle 20 gün içinde ödeme yapılmadığı takdirde icra takibi başlanacağı belirtiliyor.


Tuzköylü Vatandaşlar, ödeme gücümüz yok sıfır zaten hepimiz Borçluyuz. Bize şimdiye kadar bu konuda hiç bir bilgi verilmedi. Zaten bu konuda büyük bir şok yaşıyoruz.Mağduruz ve uğradığımız bu haksızlık için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse Eylem yapmayı düşünüyoruz.

İşte Tuzköylü 240 Konut sakinlerinden yükselen o sese gelin bir kulak verelim: 

-Bayındırlık tan tapu almaya gidildiğinde okumadan imzaladık.
-Ama haberimiz yoktu ödeme yapılmayacağı söylenmişti.
-Vatandaş biz iki arada bir derede kaldık.
-Bıraksınlar bizi eski evimize dönelim.
-Kanser olmasın diye konut yaptılar bizi sıkıntı stresten kanser yapacaklar ....

Bırakın Kanserli evlerimize geri dönelim.

5 yıllığı ödemediğimiz için faiziyle beraber 5 yıllık ödeme için bizlerden 20 gün içinde 9.150 isteniyor...Daha sonra 13 yıl boyunca her yıl için 1,600 lira ödeme yapmamız isteniyor.,

Biz bu konuda hiç bilgilendirilmedik, şimdiye kadar kimse bize bir tebliğde bulunmamıştı. Boşalttığımız evlerimiz içinde eski evlerimize değerde biçilmedi. Eğer bize bu konuda yardımcı olunmayacaksa o zaman,evleri kendilerinin olsun bırakın Biz eski evlerimize geri dönelim diyorlar…

Tuzköylü Vatandaşlar yaşadıkları Çaresizliği ve içerisine düştükleri durum nedeniyle şimdi yetkililerden yardımcı olmalarını bekliyorlar...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
tuzköy nevşehir - 3 yıl önce
ümit balak mahvetti tuzköyü kim ne derse desin.bi de gülşehir belediye başkanlığına aday oldu.allah korusun...
Avatar
ismail YAVUZ - 3 yıl önce
toplum layik oldugunu yasar::zira idare halkin yansimasidir.
Avatar
MAHIR GEZMIS - 3 yıl önce
dogrudur magdur olmak hic supesiz halk halk lida evi alip da 60 milyona satmak guzel, bir ev cikipda 2ciyi 3 cuyu cikartmak icin ugrasmak tantana cikarmak ozaman iyi di gegilmi? elbetki afete marus devlet vatandasini korumakla mukellefdir hem fikirim
Avatar
isimsiz - 3 yıl önce
Menfaatleri içerisinde köyü satıp bitirdiler. Gelecek kimsenin umrunda olmadı kimisi bu duruma göz yumdu kimileri ise yarım akıllarının kurbanı oldu.. Gün geçti o kocaaa TUzKöy oldu mahallecik içler acısı durum.. Smdiyse vatandaşın oturduğu Ewe göz diktiler .. Herkz hak ettiği yaşar ama yinede böyle olmaması gerekir..
Avatar
Tuzköylü - 3 yıl önce
Mahir beye katılıyorum,ikinciyi üçüncüyü almaya çalışırken hiç bir şey yoktu.Eski evlere çocukları oturturkende hiç sıkıntı yoktu ama para isteyince haberimiz yoktu diyorlar.Bu paradan tüm köylülerin haberi vardı,işlerine gelmediği için şu anda farklı konuşuyorlar.
Avatar
Yorumcu - 3 yıl önce
Kimse ödemez ise af gelir. Her yerde böyle olmuştur. Af gelmezse de sorun değil. Çünkü evlerin yarısında sadece yaz aylarında ikamet ediliyor. Kimse evsiz kalmaz.
Avatar
fc - 3 yıl önce
Tuzköylü magdur eski evlerinin değeri ne olacak ..tepki gösteren arkadaşlar süriyeli var devlette ona var demi .biz zaten başka milletin vatandaşıyık.devlet emeklinin maaşından vergi kesip süriyeliye veriyo kimsenin haberi yok ama kanserden ölen vatandaşına kendi parasıyla yardım ediyo.
Avatar
MAHIR GEZMIS - 3 yıl önce
ey akil yoksunu isimsiz rumuzlu sahis turkiyede sadece tuzkoy degil buyuk sehir yasasi ile turkiye capinda nevsehirde yalniz sanirim 20 belediye dustu simdi yeni yasa taslagi cikiyor tum belde belediyelerinin kapanmasi var. once bilgisahibi ol sonra fikir yurut