banner461
banner195

Nevşehir'de Bu Köy 24 Saat Kamerayla İzleniyor / Tıkla

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Çardak köyünü, yerleştirilen kameralar sayesinde tüm dünya internetten izleyebiliyor.

Nevşehir'de Bu Köy 24 Saat Kamerayla İzleniyor / Tıkla
21 Ocak 2016 Perşembe 13:44

banner143
banner134
Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Çardak köyünü, yerleştirilen kameralar sayesinde tüm dünya internetten izleyebiliyor.


2 bin 100 kişinin yaşadığı Çardak köyü muhtarlığı tarafından köy içerisinde muhtelif yerlere 16 adet kamera yerleştirilmesinin ardından hırsızlık olayları da azaldı. Çardak Köyü Muhtarı Adem Özer (40), "Köyümüzde 16 adet kamera var. Kahvelerde, muhtarlığın içerisinde, meydanlarda kameralarımız bulunuyor. Gurbette olan köylülerimiz, babasını, kardeşini, akrabalarını internetten görebilir. Avrupa’da yaşayan Çardaklı hemşehrilerimiz var. Onlar internetten istediği zaman köylerine bakabiliyorlar. Muhtarlığın içerisinde bulunan kameralarımız da halka açık.

Muhtarlıkta gizli bir şeyimizin olmadığını vatandaşlarımız görebiliyor. Bu kamera sistemi, köydeki hırsızlık olaylarını da azalttı. Köyümüzün giriş ve çıkışlarına, 'Bu köy 24 saat kamera ile izlenmektedir' diye yazılar yazdık. Köyde birkaç kez olaylar oldu. Bunları da kameralar sayesinde tespit ettik. Kameralarımız bir ay boyunca kayıt saklayabilmektedir. Bir ay içerisinde yaşanan her şeyi takip edebiliyoruz. Jandarmaya da büyük kolaylık oluyor. Bu uygulamamızdan Çardak halkı da oldukça memnun. Dışarıda köyümüzü izleyenler bizlere teşekkür ediyorlar" dedi.Özer, köyü izlemek isteyenlerin siteye girdiklerini belirterek, "Burada admin ve şifrelerimiz yazmaktadır. Herkes istediği zaman buraya girebiliyor ve köyümüzü canlı olarak izleyebiliyor’’ şeklinde konuştu.


Köy halkı da bu uygulamadan dolayı son derece memnun olduklarını ifade etti. Köy halkından Cengiz Hiçyılmaz, ‘’Kamera sisteminden tabii ki çok memnunuz. En azından hırsızı, köye giren araçları bilme imkanına sahipsiniz. Bu uygulama çok güzel. Bu uygulamadan son derece memnunuz. Muhtarımıza teşekkür ederiz. Hatta şöyle diyeyim. Kameraların köyümüze yeni kurulması esnasında bir hırsızlık olayı oldu. Hırsızı kameralar sayesinde bulduk’’ dedi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ali Eraslan - 2 yıl önce
Tebrikler dayı oğlu Başarıların dayim olsun.. Durmak yok yola devam.