banner461

Yerli ve milli hububat tohumlarının tanıtımı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca Hacıbektaş Kültür Merkezinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

banner503
Yerli ve milli hububat tohumlarının tanıtımı yapıldı
28 Ocak 2020 Salı 12:07

banner143
banner134

Toplantıya Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Okan Yılmaz, Şube ve İlçe Müdürleri, Oda, Birlik ve Kooperatif temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.

Bölgemize uygun tohum çeşitlerinden üreticinin, değirmencinin, fırıncının, sektör paydaşlarının ve tüketicilerin beklentilerinden bahsedilerek tohum çeşitlerinin kalitesine etki eden faktörler üzerinde duruldu.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca Yerli ve Milli tohum çeşitleri olan Buğdayda; Aytenabla, Demir2000, Bayraktar2000, Şanlı, Kenanbey, Lütfübey ve Mirzabey Arpada; Tarım-92, Aydanhanım, Avcı-2002, Zeynelağa, Akar, Burakbey, Yalın, Tosunpaşa, Bozlak, Asil, Cacabey, Anka06 ve Nohutta; Göktürk, Tunnç, Atabey, Bahadır çeşitlerinin tanıtımı ile ilgili sunumlar gerçekleştirilerek katılımcılar ile bilgi alışverişinde bulunuldu.

Çeşitlerin tanıtımının yapıldığı toplantı sonrası açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Okan Yılmaz Yerli tohumların geçmişin zenginliği ve geleceğin teminatı olduğunu vurgulayarak Bakanlığın bu konuda çalışmalara ağırlık verdiğini belirtti ve çalışma ve sunumlarından dolayı Enstitü ve Bakanlık Yetkililerine teşekkür etti.


Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.