Dr. Hacı Nuri Bey Konağı, Nevşehir'in Avanos ilçesinde Dr. Hacı Nuri Bey tarafından 1902 yılında yaptırılmıştır. Bina bir dönem “Hükümet Tabipliği” daha sonrada uzun yıllar Tekel binası olarak kullanılmış, 1980'li yıllarda dönemin Turizm Bakanı'nın talimatıyla satın alınmış ve Avanos Belediyesi'ne tahsis edilerek restore edilmiştir. Restore sırasında konakla birlikte anılan ve konağın en değerli parçası olan alınlıktaki geyik postu ve geyik kafası kaybolmuş, çatıdaki leylek yuvası kaldırılmıştır.

Hacı Nuri Bey Konağı ve kayıp değerleri...

Restorasyon sırasında kaybolan (çalınan) geyik postu ve kafası..

Restorasyon sırasında yok edilen çatıdaki eski "Leylek Yuvası" ve sağ alt köşede "Orta Mahalle Çeşmesi" kalıntıları..


Kaynak: Mustafa Taşkın

DOKTOR HACI MEHMET NURİ BEY KONAĞI

Dr. Hacı Nuri Bey Konağı, Mehmet Nuri Bey tarafından 1902 yılında yaptırılmıştır. Halk arasında Doktor Hacı Nuri Bey Konağı, Doktor Nuri Bey Konağı olarak bilinir. Bina bir dönem “Hükümet Tabipliği” uzun yıllar “Tekel Binası” olarak kullanılmıştır. Bina, bölgeden çıkartılan taşlardan yapılmış bir taş yapıdır. Bir avlu içinde yer alır ve üç katlıdır. Orta kat balkonunun sol üst köşesinde yapım yılının ve "Maşallah" yazısının bulunduğu bir kitabe vardır. Dış cephedeki ahşap aksamlı balkonlar, çatı saçaklarındaki ahşap işçilikler, revaklar, kapı ve pencere boşlukları, pencere ve balkonlarındaki demir korkuluklardaki işçilikler dikkat çekicidir. Çatı, kırma ve beşik çatı olarak iki kademeli düzenlenmiştir.

DOKTOR HACI NURİ BEY KONAĞI

DOKTOR HACI MEHMET NURİ BEY

Mehmet Nuri Bey Avanos’un yetiştirdiği önemli şahsiyetlerdendir. 1878’de doğmuş ve 1941 yılında da vefat etmiştir. Babası Hacı Nasuh Efendi (1886-1917), annesi Afife Hanım (1839-1917)’dır. Hacı Nuri Bey’in eşi Ayişe Behire Hanım (1887-1973) Ortahisarlı olup Diri soyadlı Hasta Mehmetler sülalesine mensuptur. Nasuh,Abdülkadir, Fatime Afife ve Hatice İffet adlarında dört çocukları vardır. Hacı Nuri Bey, tıpeğitimi görmüş ve askeri hekim olarak özellikle I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaş’ında önemli görevler üstlenmiştir.