Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve Avanos ilçesinin iki yakasını birbirine bağlayan tarihi taş köprü'de restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Nevşehir'in Avanos ilçesinde bulunan bundan tam 124 yıl önce yapılan tarihi taş köprüde restore çalışmaları devam ederken geçmişten günümüze Avanos Taş Köprü üzerine bir nostalji yapalım istedik.

Avanos tarihi Taş Köprü

Sultan Abdülhamit döneminde sarayda görevli Avanoslu Kurena Arif Bey´in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanmış, 1900 yılında hizmete açılmıştır. O günün parasıyla 3700 lira harcanarak yapılmış köprü, iki tarafındaki başlıklarıyla beraber, toplam 11 ayak üstüne oturtulmuştur. Ayakların yapımında kullanılan taşlar, Avanos yakınlarındaki çeç ve karadağ bölgesinden manda kağnılarıyla getirilip yerleştirilmişlerdir. Taşların hiçbir aşınmaya uğramaksızın, hala ayakta kalması, bugün bile dikkat çeken bir durumdur. Köprünün ayaklarının, halk arasında sarı-kara ustalar olarak bilinen Türk ustalarca yapıldığı söylenmektedir. Hatta, aynı ustaların 1895 yılında Avanos´un çarşı içindeki eski hükümet konağını da yaptıkları ileri sürülmektedir. Köprünün üstü, yapıldığında önce tahtayla kaplanmış ve 20 yıl boyunca geçiş ücrete tabi kılınmış, fakat tahtalar zamanla yıpranınca, o yıllarda Kırşehir Milletvekili olan Avanoslu Ali Rıza Bey´in yardımlarıyla 1924´te değiştirilmeye başlanmış, çalışma 1926´da tamamlanarak, beton haline getirilmiştir. Beton kısmın yapımı, Wolf isimli bir Macar ustanın öncülüğünde, bazı Türk ustaların da katılımıyla oluşan ekip tarafından, dönemin fiyatlarıyla 60. 000 liraya mal edilerek gerçekleştirilmiştir.

Uzunluğu 151 m. olan taş köprünün yaya bölümü 1995 yılında tadilat görerek genişletilmiştir.

İşte Avanos Taş Köprüden 88 yıl öncesinden bir fotoğraf...

(Kaynak : Avanos Kaymakamlığı- Foto: Mustafa Taşkın)

Geçmiş zaman olur ki;

1936 yılında Avanos Taş Köprü

Avanos Tarihi taş köprü üzerinde çekilen ve 1967 yılındaki bir düğünden olduğu bilgisi verilen fotoğrafta davul ve zurnacıların yanı sıra çok sayıda vatandaş yer aldığı görüldü.

Editör: İbrahim UYSAL