Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet SAVRAN, bugün saat 14.00'te Nevşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Toplantı Salonunda basın toplantısı düzenledi.

Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir’in problemlerini çözerek daha yaşanılabilir ve güzel bir şehir için bir saniyeyi bile boşa geçirmek istemediklerini belirterek, “Nevşehir için canla başla çalışıyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, düzenlediği basın toplantısında çevre yolu, katlı otopark, güneş enerji santrali, kentsel dönüşüm ve yeni sanayi sitesi projeleri ile ilgili gelişmeleri gazeteciler ile paylaştı. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda gazetecilerin sorunlarını da yanıtlayan Başkan Savran, “Bizler şehrimizin çözülemeyen sorunlarını çözmek için ve şehrimizi daha yaşanılabilir, daha güzel bir şehir yapmak için çalışıyoruz. Bu uğurda bir dakikamızı bile boşa geçirmek istemiyoruz. Hiçbir çalışmamızı da siyasi çıkarlara endekslemiş değiliz. Hiçbir zaman seçime yönelik içi boş vaatlerde bulunmuyoruz. Eğer içi boş bir vaatte bulunur ve bunu gerçekleştiremezsek en büyük mahcubiyeti yaşayacağımızın farkındayız. Her şey Nevşehir için, Nevşehir için canla başla çalışıyoruz.” dedi.

Başkan Savran'ın açıklamalarından önemli başlıklar;

Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, ilimizin kronik sorunu haline gelen ve yıllardır çözüme kavuşturulamayan kapalı otopark ve tır parkı konusunda müjdeyi duyurdu.

Nevşehir'in ilk otoparkı için start verildi.

Nevşehir'in ilk kapalı otoparkı inşaatının önümüzdeki aylarda başlayacağını ifade eden Başkan Savran yaptığı açıklamasında; "Şehrimize yakışır, kapalı otopark ve tır parkı için bütün çalışmalarımız tamamlandı. 170 araçlık kapalı oto parkı için yer çalışmamamız tamamlandı. İhalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu iki konuda bizim için bir seçim vaadi değil. Sorun olan bütün konulara çözüm üreteceğiz." dedi.

Başkan Savran'dan Nevşehir Çevre Yolu Projesi Müjdesi

Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir’de özellikle şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatması beklenen, Avanos yolu üzerindeki Öğretmenevi arkasından başlayarak Terminal Kavşağı’na kadar uzanan Kuzey-Batı Çevre Yolu Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çevre yolu konusunun Nevşehir’in en önemli problemlerinden biri olduğunu ve bu konuda önemli adımlar attıklarını kaydeden Savran, projenin 2024 Yılı Yatırım Programı’na alınarak kısa sürede çalışmalara başlanmasını beklediklerini söyledi.

Savran şöyle konuştu;

“Çevre yolu ile ilgili göreve geldiğimiz günden beri bununla ilgili tüm siyasilerle birlikte ve şehrin tüm bileşenleri ile birlikte çalışıyoruz. Biliyorsunuz şehrimizin bir çevre yolu yok ve şehirlerarası bağlantı şehrimizin en kalabalık mahallelerinin arasından geçiyor. Özellikle Ankara oto yolunun açılmasıyla bu yoğunluk daha da arttı. Transit geçen araçların ve büyük araçların, otobüslerin, tırların, kamyonların geçişi daha da arttı. Bu durum şehrimizde ciddi bir trafik sıkıntısına neden oluyor. Bizler çevre yolunun ilk olarak 18. Madde Uygulamasıyla kamulaştırma sorununun ortadan kaldırılması gerektiğini tespit ettik ve bu yönde çalışmaya başladık. Hâlihazırda hamdolsun 18. Madde Uygulamasını bitirdik. Kamulaştırmayı hallettik ve bu konuyu da hem Karayolları Genel Müdürlüğü’ne hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza vekillerimiz, il başkanımız ve valimiz ile birlikte yaptığımız ziyarette bildirdik.  Bakanımıza artık projenin yatırım programına alınabilecek hale geldiğini söyledik. Kendileri de yatırım programına teklif edeceğini söyledi. Bizim bundan sonraki görevimiz bunu takip ederek bir an önce yatırım programına aldırmak. Finansmanı için, yolun yapılabilmesi için de bütçe aktarılmasını sağlamak. Bu uğurda da çalışmaya devam ediyoruz. AK Parti Milletvekillerimiz Süleyman Özgün ve Emre Çalışkan, AK Parti İl Başkanımız Ali Kemikkıran ve Valimiz Sayın Ali Fidan ile birlikte bu çalışmayı yakından takip ediyoruz.

Çevre yolunun 2024 Yatırım Programı’na alınmasıyla inşallah 2024 yılında ihalesinin gerçekleştirilmesi için de durmadan çalışacağız. Bizler Nevşehir’in sorunlarının farkındayız çözüm yollarını tespit ettik ve bu çözüm uğruna çalışmaya devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere Şubat ayında yaşadığımız deprem nedeniyle devletimizin bütçesinde ciddi bir yük var. Deprem bölgesinin imarı ve kalkındırılması için önemli kaynaklar aktarılıyor. Bu da bizim işimizi belki biraz zorlaştırıyor. Ancak biz asla yılmıyoruz. Nevşehir’imize hizmet getirmek için çalışmaya devam ediyoruz. İnşallah bir an önce çevre yolumuzun ihalesinin yapılıp imalatına başlaması için çalışacağız.”

Lale sanayi ve yeni sanayi sitesi’nde işlem tamam

Nevşehir Sanayi Dükkanlarının taşınması konusunda açıklamada bulunan Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Aksaray yolu üzerinde yapılacak olan Yeni Sanayi Sitesi ile ilgili TOKİ tarafından projesinin hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde bölgede altyapı çalışmalarına başlayacaklarını açıkladı.

Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, yaptığı açıklamada sanayi esnaflarının büyük bir heyecanla bekledikleri Yeni Sanayi Projesi hakkında yaşanan gelişmeleri kamuoyuna aktardı. Projenin hayata geçirilmesi için büyük bir çaba gösterdiklerini ve TOKİ Başkanlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucu projenin hazırlanarak maliyet hesaplarının yapıldığını kaydeden Savran, bölgede kısa süre içerisinde altyapı çalışmalarının başlayacağını duyurdu.

Başkan Savran; “Yeni Sanayi Sitesi Projesi ile ilgili olarak ben başkan olduğumda bu projenin neden gerçekleşmediğini araştırdığımda bu taşınmanın yapılabilmesi için gerekli arazinin kamuya ait yani hazineye ve belediyeye ait arazinin olmadığını gördüm. Ve bu sorunu nasıl çözeriz diye çalışmalar başlattık. Bunun sonucunda iki yılı alan bir süre çalışarak belediyemize ve hazineye ait 112 bin metre karelik, farklı metre karelerde 350 dükkânın sığacağı bir alanı belirledik. Buna ek olarak da vatandaş mülkiyetleri ile birlikte 1 milyon 800 bin metre karelik bir sanayi alanı oluşturduk. Buranın geçtiğimiz aylarda arsa tespitinin yapıldığını, yollarını işaretlemeye, açmaya başladığımızı duyurmuştuk. Şu anda da önemli bir gelişme var, o da TOKİ ile yaptığımız görüşmeler sonrasında Avan Projesini çizdirdik. Dükkânların sayısı ve metre karesi belli oldu. Şu anda da maliyet çalışmaları da sona gelmiş durumda. Bundan sonraki çabamız o dükkânlar yapılırken özellikle kiracı esnafının bundan faydalanabilmesi için ödemelerinin uzun vadeye yayılması yönünde. Bunun için gayret gösteriyoruz. Bu konuyla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ayrıca TOKİ Başkanlığımız ile görüşmelerimiz sürüyor. Bu çabamız da bizlere destek olan ve şehrin dertleriyle dertlenen her iki vekilimiz Emre Bey ve Süleyman Bey’e, İl Başkanımız Ali Bey’e buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

‘Ödemelerin Uzun Vadeye Yayılmasını İstiyoruz’

TOKİ ile yaptıkları görüşmelerde ödemelerin uzun vadeye yayılmasını istediklerini vurgulayan Savran, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bizler hep birlikte bu şehrin ihtiyaçları, bu şehrin hizmetleri için harekete geçiyoruz. Bu şehrin sorunlarını konuşmuyoruz bu şehrin sorunlarını çözüyoruz, çözmeye uğraşıyoruz. İnşallah birkaç gün içinde de daha önce yollarını açarken söylediğimiz gibi sanayi alanımızın alt yapısını yapmaya başlayacağız. Biz alt yapıyı bir yandan yaparken bir yandan da görüşmelerimizle bu dükkânların ihalesinin yapılması ve imalatının başlaması için çaba gösteriyoruz. Hali hazırda kısa vadede eğer bir ödeme planı çıkarılırsa, kiracı esnafımızın bunu ödemekte zorlanacağını düşünerek bu uğurda vadenin daha uzun bir zamana yayılması için çabalarımız devam ediyor. Bizler şehrimizin çözülemeyen sorunlarını çözmek için ve şehrimizi daha güzel, daha yaşanılabilir şehir yapmak için çalışıyoruz. Bu uğurda bir dakikamızı bile boşa geçirmek istemiyoruz. Hiçbir çalışmamızı siyasi çıkarlara endekslemiş değiliz. Hiçbir zaman seçime yönelik içi boş vaatlerde bulunmuyoruz. Eğer içi boş bir vaatte bulunursak ve bunu gerçekleştiremezsek en büyük mahcubiyeti yaşayacağımızın farkındayız.  Vatandaşlarımızın bize oy versin diye boş vaatlerde bulunmak niyetinde değiliz. Her şey Nevşehir için, Nevşehir için canla başla çalışıyoruz, Nevşehir her şeyin en iyisine layık.”dedi.