DSİ 12.Bölge Müdürü Okan Bal ve beraberindeki heyet, Ürgüp Damsa Barajı'nda devam eden dip temizliği ve ıslah çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Damsa Baraj gölünde 1971 yılından bu zamana kadar ilk kez dip temizlik ve ıslah çalışması yapıldığını söyleyen Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, yapılan rüsubat çalışmaları ile birlikte şu anda 7,5 milyon metreküp su tutabilen Damsa Baraj gölünün  9 milyon metreküp su tutmasının hedeflendiğini söyleyerek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Başkan Aktürk, baraj dibinden çıkarılan çamurun kurumaya bırakılacağını, daha sonra ise çıkan malzemenin yapılacak analizler sonucunda ihtiyaç duyulan yerlerde gübre olarak kullanılabileceğini vurguladı. Çalışmaların, makinelerin sağlıklı çalışabilmesi ve iş güvenliği açısından gündüz yapılacağını belirten Aktürk, DSİ tarafından yapılacak dip temizliği çalışmaları süresince Damsa Barajı piknik ve mesire alanının pikniğe kapalı olacağını ve temizlik çalışmalarının bahar aylarına kadar sürebileceğini ifade etti.

Yaz aylarında kapalı sistemle tarım arazilerinde sulama yapıldıkça dipte bulunan çamur nedeniyle ilçe genelinde kötü koku oluştuğu için şikayet aldıklarını da ifade eden Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk, “Yapılacak dip temizlik ve ıslah çalışması talebinin kısa sürede sonuçlanması sebebiyle Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı’ya, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Ebubekir Gizligider’e, Nevşehir Valimiz Ali Fidan’a  AK Parti İl Başkanımız Ali Kemikkıran’a, Nevşehir Milletvekillerimiz Süleyman Özgün ve Emre Çalışkan’a vatandaşlarımız adına teşekkürlerimi iletiyorum. “ dedi.