Yakın bir zamanda hayata gözlerini yuman Türk dünyasının büyük evladı Ganire Paşayeva'nın son projesi olan Adım Adım Türkiye, AzTV'de hayat buluyor.

Azerbaycan‟ın ilk radyo ve televizyon kanalı olma özelliğine sahip Azerbaycan Ulusal Devlet Televizyonu (AzTv) "Adım Adım Türkiye" proğramında Kapadokya'nın merkezi Nevşehir'i tanıtacak.

Azerbaycan Millî Meclisinin 3, 4, 5 ve 6. dönem milletvekili, Meclis Kültür Komisyonu Başkanı, Türk dünyası ve Turan sevdalısı Ganire Paşayeva'nın ölmeden önceki son projesi olan Adım Adım Türkiye, Nevşehir özel bölümü 30 Aralık 2023 tarihinde Türkiye saatiyle 18.00'de AzTV'de yayınlanacak.

Ganire Paşayeva'nın sunumlarında çekimleri Kapadokya'nın merkezi Nevşehir'de yapılan sıcak hava balonları, peribacaları, yeraltı kentleri ile Ortahisar, Uçhisar, Göreme , Avanos, Derinkuyu, Ürgüp ve Hacıbektaş'tan görüntülerin yer alacağı proğramı sakın kaçırmayın.

İşte Azerbaycan Televizyonunda fragmanı yayınlanan Nevşehir görüntüleri;

Projeyi oluşturmak için Türkiye'nin 60'dan fazla iline seyahat eden Ganire Paşayeva, başlangıçta kitap olarak tasarladığı projeyi sonradan bir belgesele dönüştürmeye karar vermişti.

PROJEYE DEVAM EDECEĞİ GÜN TOPRAĞA VERİLDİ

Filmin yönetmenliğini yapan Elnura Kazimova, Paşayeva ile yaklaşık olarak 3 ay çalışıp projeyi belirli bir aşamaya getirdikten sonra Türkiye'nin 81 ilinin tamamına gidip çekim yapmak için 29 Ekim 2023 tarihini belirlediklerini söyledi.

Bilindiği üzere Paşayeva, sağlık sorunları nedeniyle 23 Eylül'de Merkezi Klinik Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırılarak 28 Eylül 2023'te 48 yaşında hayatını kaybetti. Projeye devam etmek için belirlediği tarih olan 29 Ekim 2023'te ise Bakü'deki 2. Fahri Hıyaban'a defnedildi.

Merhumeye Allahtan rahmet kederli ailesi ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz.