14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde oylar kullanıldı, Nevşehir'in yeni milletvekilleri de belli oldu.

Kesin olmayan sonuçlara göre Nevşehir'den TBMM'ye AK Parti'den 2 ve MHP'den 1 Milletvekili giriyor.  Yıllar sonra Meclis'e Nevşehir'in hukukçu bir kimlikle Milletvekili olmayacak.

Peki 28. dönem Nevşehir Milletvekillerinin meslekleri, yaşları ve medeni durumu haberimizde.

NEVŞEHİR'İN YENİ MİLLETVEKİLLERİ VE MESLEKLERİ ŞU İSİMLER:

1 - Süleyman Özgün ( AK Parti)

46 yaşında olup, Nevşehir merkezde esnaflıkla uğraşan AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, (Üniversite mezunu) mesleği Ziraat Mühendisi -Evli ve 3 Çocuk Babasıdır.

2 - Emre Çalışkan (AK Parti)

38 yaşında olan AK Parti Nevşehir Milletvekili Emre Çalışkan (Üniversite mezunu) mesleği Jeoloji Mühendisi ve Fizyoterapist'tir. Bu özelliği ile TBMM'ye ilk defa bir fizyoterapist milletvekili seçildi. Evli ve 1 Çocuk Babasıdır.

3 - Filiz Kılıç (MHP) 

59 yaşında olup, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi kurucu rektörü olan MHP Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç, MHP Genel Başkan Yardımcısı görevinde de bulunuyor. (Üniversite mezunu)  Eğitimci kimliği ile Nevşehir siyasetinin ilk bayan Milletvekili olan Kılıç, evli ve 2 çocuk annesidir.

SÜLEYMAN ÖZGÜN KİMDİR ?

1977 yılında Nevşehir' de doğdu. İlköğrenimini Cumhuriyet ilkokulunda, orta ve lise öğrenimini Nevşehir Lisesinde tamamladı. Üniversite eğitimini 1994-1998 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde tamamladı.

İŞ HAYATI

Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra 2000 yılında iş hayatına başlayan Özgün; ticari faaliyetlerinde ilkeli, titiz ve özverili duruşu ile Toptan ve Perakende Kömür Satıcılığı ile  sektöründe ilimizde başarılı bir konuma ulaşmıştır. Faaliyetine 23 yıldır aralıksız olarak devam etmektedir.

SİYASET

AK Parti Nevşehir İl ve İlçe Teşkilatlarının kurulmasının ardından Kapucubaşı Mahallesi Parti Temsilciliği ile siyasi hayatına başladı. 2003-2006 yılları arasında AK Parti Gençlik Kolları Yürütme Kurulu Üyeliği görevini yapan Özgün; 2012-2013 yılları arasında AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak siyasi hayatına devam etti. 2014-2018 yılları arasında İl Genel Meclisi Başkanlığı görevini yürüttü. 2021-2023 yılları arasında Nevşehir AkParti İl Başkan yardımcılığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı görevini ifa etti.
Evli ve üç çocuk babasıdır.

EMRE ÇALIŞKAN KİMDİR?

19 Mayıs 1985'te doğdu. Aslen Nevşehirli olan Çalışkan; Şehit Üsteğmen Mustafa Şimşek İlköğretim Okulu, İzmir Bornova Anadolu Lisesi, Kırşehir Fen Lisesi, Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği ve ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü bitirmiştir. 13 Nisan 2008’de yapılan 2. Olağan Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi’nde MKYK Üyesi olarak seçilmiştir. Evlidir ve bir oğlu vardır.

Filiz Kılıç Kimdir ?

Prof. Dr. Filiz Kılıç, 1964 yılında Avanos'ta dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. 1987 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladığı Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1995 yılında yardımcı doçent, 2005 yılında da profesör unvanını almaya hak kazandı.

Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu (GÜADEK) üyeliği, yönetim kurulu üyelikleri, bölüm başkan yardımcılığı, proje başkan ve yardımcılıkları görevlerinde bulundu.

2008 yılında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi kurucu rektörlüğüne atandı. Rektörlük süresi dolduğu için 10.3.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından atanan Prof. Dr. Mazhar Bağlı'ya görevini teslim etti. Filiz Kılıç, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde MHP'nin Nevşehir Belediye Başkan Adayı olarak Nevşehir tarihinin ilk kadın belediye başkan adayı oldu. Ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı oldu. Daha sonra 14 Mayıs 2023 Genel seçimlerde Milletvekili oldu.

Filiz Kılıç, evli ve iki çocuk annesidir.