Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Kaymaklı beldesinde düzenlenen 13. Kaymak Festivali'nde Türkiye'nin en iyi kaymakları birincilik için yarıştı.

Kaymaklı Festivalinde Türkiye'nin en iyi kaymakları 100. yılda görücüye çıktı

İsmini yöre kadınlarınca yaygın yapılan kaymaktan alan Nevşehir'in merkeze bağlı Kaymaklı Beldesi Belediyesi tarafından, bu yıl  Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılında 13'ncüsü düzenlenen geleneksel 'Kaymak Festivali'nde, yöre kadınlarının yaptığı en iyi kaymaklar belirlendi. 

Kaymaklı yeraltı şehri otoparkında gerçekleştirilen etkinliğe, Kaymaklı Belediye Başkanı Harun Çekiç, Kavak Belediye Başkanı Feridun Bağcı, Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren, Nevşehir İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Özgür Memiş, Ülkü Ocakları Başkanı Musa Şevik, Nevşehir Fırıncılar Odası Başkanı Caner Erdoğan, Nevşehir Süt Üreticileri Birlik Başkanı Gani Eren, Nevşehir Gazetecler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici ve Kaymaklılı vatandaşlar katıldı.

Kaymaklı Belediye Başkanı Harun Çekiç’in açılış konuşmaları ile başlayan festivalde Kaymak Yarışmasında kadınlar hünerlerini sergiledi. Sade kaymak ve  süslü kaymak (4) yarışmacılarının maharetlerini gösterdiği yarışmanın jüriliğini ise protokol üyeleri üstlendi.

Yarışmada dereceye girenlere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Kültürel değerlerimiz ve yöresel lezzetlerimizin tanıtılması yaşatılmasının önemine vurgu yapan Kaymaklı Belediye Başkanı Harun Çekiç, Festivale katılanlara teşekkür ederek tüm Kaymaklı halkının 29 Ekim Cumhuriyet bayarmını kutladı.

Festival akşamında ise sanatçılar Esra Abay ve Musa Çiftçi Kaymaklı halkına konser verdi.