AK Parti Nevşehir Belediye Başkanı aday adaylığına son dakika sürpriz bir isim Recep Ünveren başvuru yaptı. Recep Ünveren kimdir? İşte detaylar...

Recep Ünveren, 31 Mart 2024 mahalli idareler yerel seçimleri dolayısıyla Nevşehir Belediye başkan adaylığı başvurusu için AK Parti il teşkilat binasına gelerek başvuru evraklarını il başkanlığına teslim etti.

Başvurların son gününde AK Parti Nevşehir İl Başkanlığını ziyaret eden Ünveren, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran'a resmi başvuru dosyasını teslim etti.

İl Başkanı Kemikkıran, Ünveren'e aday adaylığının hayırlı olması dileğinde bulundu.

Recep Ünveren kimdir?

Recep Ünveren, 1970 yılında Nevşehir Özlüce köyünde doğdu. İlköğretimi Nevşehir'de, lise ve üniversite eğitimlerini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Arşivcilik, Erzurum Üniversitesi İlahiyat ve Anadolu Üniversitesi Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümlerini okudu.

Üniversite yıllarında TRT'den eğitim alarak radyo yayıncılığı ve yayın yönetmenliği yaptı. 1994 yılında Türkiye’de belediyecilik anlayışını değiştiren İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ekibine 1996 yılında katıldı. 2004 yılına kadar İGDAŞ'ta farklı görevlerde bulunan Recep Ünveren bu tarihten itibaren serbestleşen doğal gaz piyasasında müşavirlik, müteahhitlik ve doğal gaz şirketi yöneticiliği yaptı. 

2008-2011 yıllarında Karadeniz ve Çoruh Doğal Gaz Dağıtım Şirketlerinde bölge müdürü olan Ünveren, Trabzon-Rize ve Gümüşhane-Bayburt şehirlerine ilk doğal gazı götüren ekibin başında yer aldı. 

2011-2012 yıllarında Peyzaj ve Şehircilik alanında proje yöneticiliğinin ardından yeniden İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nde çalışmaya başladı.

2016-2019 yıllarında  bünyesinde 1100 otobüs bulunan İstanbul Otobüs A.Ş.'de İşletmeler Müdürlüğü ve Genel Müdürlük yaptı.

Kariyerine Enerji bürokratı olarak devam eden Ünveren, geride kalan üç yıl BOTAŞ'ın Marmara Bölgesi Projelerinde danışman olarak bulundu. Halen BOTAŞ İnternational Genel Müdür Danışmanlığı kadrosunda çalışmaktadır. 

Eğitim ve iş hayatı boyunca siyaset ve sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak yer almıştır.

İngilizce, Arapça ve Boşnakça bilen Recep Ünveren, evli ve üç çocuk babasıdır.