Nevşehir'de beyin kanaması sonucu, yoğun bakımda yatan  52 yaşındaki Belgin P. adlı bayan hastanın beyin ölümü gerçekleşti, ailesi tarafından bağışlanan organları, 6 hastaya umut oldu.

Nevşehir Devlet Hastanesi acil servisine yüksek tansiyon şikayeti ile 112 Acil Servis ekipleri tarafından getirilen hasta gerekli cerrahi müdahale ve gerekli tedaviye rağmen 7 günlük 3. Basamak yoğun bakım ünitesindeki yaşam mücadelesini kaybederek beyin ölümü gerçekleşti. Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, Belgin P.’nin yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Aile de organ nakli bekleyen hastalar için yeniden bir umut olması için organlarını bağışlama kararı aldı.

Ankara’dan gelen transplantasyon ekipleri Nevşehir Devlet Hastanesi'nde ameliyat ekiplerince yapılan 4 saat süren operasyonla, Hastanın Kalbi, Karaciğeri, 2 Böbreği, 2 Korneası alındı.

Hastanın Karaciğeri, Sağlık Bakanlığı Uçak Ambulansla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine, Kalbi, Sağlık Bakanlığı Helikopter Ambulansla Ankara Başkent Üniversitesine, Böbrekleri ve Korneaları  Sağlık Bakanlığı Özel V.İ.P. araçla kara yolu ile Ankara Başkent Üniversitesine ve Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Bankasına, 6 ayrı hastaya nakledilmek üzere gönderildi.

Nevşehir Devlet Hastanesi Başkekimi Uzm. Dr. Macit Yalçın, nakil bekleyen 6 hastaya yeniden yaşam umudu olduğu için bağış yapan aileye başsağlığı ve teşekkürlerini iletti.

Macit; “Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın ve 3. Basamak Yoğun Bakım Servisi ekibi, Ameliyat ekibi ve Transplantasyon ekibine bu yoğun çaba ve gayretlerinden dolayı teşekkür etti.”