Tarımsal Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı Nevşehir Vali Yardımcısı Hüseyin Çam Başkanlığında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş ve koordinasyon kurulu üyeleri katıldı.

Toplantıda; Tarımsal kuraklık hakkında sunum yapılarak İklim değişikliğinin tarım sektörü üzerindeki olumsuz etkileri, daha sıcak ve az yağışlı iklim koşulları, ekstrem meteorolojik olaylarda artış, su kaynaklarında azalma, kuraklık şiddetinde artış, su ve toprak kalitesinde bozulma ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi hususlar anlatıldı.

Ayrıca; kurul üyelerine, Sürdürülebilir refahın temini, sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının korunması ve gelecek nesillere gururlu bir miras bırakabilmek adına Su kaynaklarımızda “sıfır kayıp” ilkesiyle, “Aynı Faydanın Daha Az Su ile Sağlanması ya da “Aynı Miktar Su ile Daha Fazla Fayda Sağlanması” ilkesinin önemine binaen paylaşımlarda bulunuldu.

İl Tarımsal Kuraklık Eylem Planı ve Su Verimliliği hakkında değerlendirmeler yapıldı, karşılıklı görüş ve önerilerin ardından toplantı sona erdi.