Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bir vatandaş tarlasında bulduğu taşın gök taşı (meteor) olabileceği ihtimaline karşı analize gönderme kararı aldı.

Nevşehir'de bulduğu bu taş göktaşı mı? 

Taşı bulan B.C. FİB Haber Merkezi whatsapp ihbar hattına yaptığı açıklamasında; "Gülşehir Toki arkasında Yeniyaylacık köyü sınırlarında 3 gün önce akşam saat: 20.00 ila 21.00 sularında bağevimizde çay içip oturuyorken birden bir yıldız ışık kayar gibi damın önündeki bahçemize düştü. İlk olarak babam farketti. Sonra araştırma yaptığımızda bir taş dikkatimizi çekti bayağı sıcaktı. Diğer taşlardan da çok farklıydı. Ağırlığı ise 2 kilo 700 gram. MTA madencilerine gösterdik onlarda kanaat getirdi. Şimdi üç gündür bu taşın göktaşı olup olmadığını araştırıyoruz." dedi.

“Bu taşı yetkililerin araştırmasını istiyoruz”

Bulduğu taşın göktaşı olabileceğini internette araştırıp uyguladığı testlerden ötürü olabileceğini düşündüğünü belirten B.C., sözlerini şöyle sonlandırdı: “Taşın ağırlığı ve görüntüsünden biz gök taşı olduğunu düşünüyoruz. Yetkililerin bunu incelemesini istiyorum.  Bildiğimiz kadarıyla çok ciddi fiyatlara satılıyormuş. Bizde değerini verene bu taşları satmak istiyoruz. İlgilenenlere duyurulur” diye konuştu.

METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?

Yılda bir gerçekleşen, halk arasında "yıldız kayması" olarak da bilinen Perseid meteor yağmuru için tahmin edilen günlerin içerisinde bulunuyoruz. Uzmanlara göre, Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos 2023 gecelerinde saatte ortalama 50 ila 70 meteor kayması gözlemlenebilecek. Meteor yağmuru, yıldız kayması ya da ateş topu şeklinde oluşacak.