Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, zor şartlar altında ve büyük emeklerle üretim yapan çiftçilerin doğal afetlere karşı kendilerini güvence altına alarak sürdürülebilir bir üretim gerçekleştirebilmek için TARSİM Tarım Sigortası yaptırmayı ihmal etmemeleri konusunda hatırlamada bulundu.

Emeğinizi TARSİM İle Koruyalım

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Memiş şu hatırlatmada bulundu;

Son yıllarda yaşanan küresel İklim değişikliğinin etkisiyle bitkisel ve hayvansal üretimlerimiz; don, dolu, fırtına, hortum yangın, heyelan, deprem sel ve su baskını gibi meteorolojik olaylardan olumsuz etkilenmekte olup, İlimiz içinde önemli oranda yetiştiriciliği yapılan tarım ürünleri bu açıdan risk altındadır.

            Bu nedenle çiftçilerimizin, yukarıda sayılan herhangi bir iklimsel olumsuzluk durumunda mağduriyet yaşamamaları için Tarım Sigortasını mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Tarım Sigortası yaptırmayan üreticilerimiz, TARSİM kapsamında olan riskler meydana geldiğinde 2090 sayılı 'Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Devlet Yardımları'ndan istifade edemeyecektir.

            Bu bağlamda değerli üreticilerimizin, Tarım ve Orman Bakanlığımız nezdindeki Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) 31 Aralık tarihine kadar mutlaka kayıt yaptırmaları ya da mevcut kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir. Sonrasında ise poliçe süresini kaçırmamak için, bitkisel ürünlerde değişiklik gösteren ilk ve son poliçe kabul tarihlerini TARSİM Mobil uygulaması ve tarsim.gov.tr üzerinden takip ederek, yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla tarım sigortası başvurusunda bulunabilirler.